Златото запазва значението си в историята, като служи за предпазване от инфлация и пазарна нестабилност, въпреки че в последно време вече не се използва като валута.
Известни инвеститори като Робърт Кийосаки, автор на книгата „Богат татко, беден татко„, отдавна се застъпват за златото, както и за среброто и Биткойн, особено на фона на прогнозите за предстояща финансова криза.
Въпреки репутацията си на стабилен актив, то преживя значителни колебания в цената, като наскоро достигна рекордни стойности, надхвърлящи $2,200.
В светлината на неговата значимост и скорошни резултати бе проучена евентуалната стойността на инвестиция от $1,000 в злато през 1999 г. – година, белязана от необичайно ниски цени на стоката, съпоставена с днешната и стойност.
През 1999 г. цената на златото според информацията е била средно между $278 и $290 за тройунция, като достига най-ниската си стойност от $252.80. Тази година бележи края на продължителния мечи пазар на златото, започнал през 1980 г.
Ако приемем, че инвестицията от $1,000 е била направена при най-ниската точка през юли 1999 г., то до 2024 г. тя би нараснала с около 680% до приблизително $6,800. За сравнение, подобна инвестиция, направена по същото време в успешна акция като Nvidia, би нараснала със 111,470% до малко над $1 милион.
Това сравнение подчертава стабилността на златото като средство за съхранение на стойност, но също така подчертава по-малкия му потенциал за растеж в сравнение с други активи, търсени от инвеститори, ориентирани предимно към растеж.
Goldman Sachs вече очаква Федералният резерв да започне да намалява лихвените проценти по-рано от предварителните прогнози, като предвижда първото понижение още през септември 2025 г.
Централната банка на Литва се обърна към Robinhood за допълнителна информация относно нововъведените си продукти за търговия с токенизирани акции, след като OpenAI публично се дистанцира от инициативата.
Докато президентът Тръмп ускорява стратегията си за мита преди крайния срок на 1 август, нови писма от Белия дом разкриват официални търговски предупреждения, изпратени до редица държави, включително Тунис, Камбоджа, Индонезия и други.
Технологичният милиардер Илон Мъск представи ново политическо движение, наречено „America Party“, което позиционира като пряко предизвикателство към дългогодишната двупартийна система в Съединените щати.
Статия от идиоти за идиоти