По последни данни Русия, като член-основател на БРИКС, предприема стъпки за регулиране на транзакциите с дигиталната рубла с цел предотвратяване на прането на пари.
Група законодатели в Русия, ръководена от Анатолий Аксаков, председател на Комитета на Държавната дума по въпросите на финансовия пазар, е внесла законопроект, чиято цел е да разграничи отговорностите между участниците в платформата и Централната банка на Русия в това отношение.
Това законодателно предложение, известно като законопроект № 576830-8, озаглавен „За борба с прането на пари и финансирането на тероризма при трансакции с дигитална рубла“, очертава цялостна рамка за осъществяване на контрол срещу прането на пари (AML) при трансакции с диигитална рубла. Ако бъде одобрен, законопроектът ще предостави на Централната банка на Русия първостепенни правомощия в борбата с изпирането на пари и финансирането на тероризма, както съобщава Интерфакс.
Освен това предложението задължава Централната банка на Русия да докладва за трансакциите, определени като подлежащи на задължителен надзор, на националната служба за финансов мониторинг „Росфинмониторинг“.
С разширяването на алианса БРИКС през 2024 г. няколко държави членки, включително Русия, проучват дигиталните валути. Русия е особено активна в сферата на дигиталните валути на централните банки (CBDC), като има за цел да дигитализира рублата в близко бъдеще. Алиансът също така разкри планове за разработване на платежна система, базирана на блокчейн, и на местна валута.
След легализирането на криптовалутите в Русия Аксаков последователно подчертава важността на това страната да установи контрол върху пейзажа на дигиталните валути. Предложеният законопроект представлява значителна крачка към постигането на тази цел и подчертава ангажимента на Русия да улесни по-нататъшното проучване на CBDC в рамките на БРИКС.
Според главния оперативен директор на Bitwise Мат Хуган класическият четиригодишен цикъл на крипто пазара, дълъг период от време, задвижван от пониженията на цената на Биткойн и поведението на инвеститорите, губи значението си.
Strategy, компанията, известна преди като MicroStrategy, обяви цената на ново набиране на капитал в размер на $2.47 милиарда чрез първично публично предлагане на привилегировани акции с променлив лихвен процент (STRC).
Нов доклад на MEXC разкрива поразителна смяна на поколенията в поведението при търговия с криптовалути: Търговците от поколението Z бързо възприемат инструментите с изкуствен интелект като основни компоненти на своята стратегия.
Крипто пазарът загуби 1.02% през последните 24 часа, воден от резкия спад на Биткойн и отслабващия интерес към алткойните.