Според неотдавнашен анализ, извършен от Henley & Partners, страните от БРИКС са натрупали колективно зашеметяваща инвестиционна стойност от $45 трилиона.
С разширяването на блока в началото на 2024 г. алиансът БРИКС увеличи своето вече значително богатство, ресурси и влияние.
Първоначално включващ Бразилия, Русия, Индия, Китай и Южна Африка, алиансът БРИКС разшири членството си, като през последните месеци отправи покани към други държави, сред които ОАЕ, Египет и Саудитска Арабия.
Някои от тези държави не само притежават богати природни ресурси, като например петрол, но също така се отличават със силни икономики, което допринася за колективното богатство на алианса.
Този приток на богатство дава на БРИКС възможност да укрепи допълнително своята Нова банка за Развитие (НБР), която на свой ред насочва инвестиции към бързоразвиващи се икономики, стремящи се да се присъединят към коалицията БРИКС в бъдеще.
В началото на 2024 г. Новата Банка за Развитие на БРИКС направи важен ход, като избра да финансира проекти в местни валути. Това стратегическо решение, съчетано със значителните $45 трилиона инвестиционно богатство, натрупани от блока, има потенциала да окаже натиск върху господството на щатския долар на световните финансови пазари.
С разширения списък на участниците инициативата на БРИКС за намаляване на международната зависимост от долара направи значителна крачка напред, особено в сферата на инвестициите. Тъй като развитието на валутата на БРИКС набира скорост, алиансът може да насочи инвестициите не само към собствения си растеж, но и към активи като златото, което вече беше предложено като потенциална подкрепа за тяхната валута.
Нещо повече, коалицията БРИКС вече представлява внушителните 45% от световното население и допринася за 36% от световния БВП, надминавайки дела на Г-7 от 30%.
В Източна Африка се извършва смела парична промяна, като в една от страните вече е забранено използването на чуждестранни валути, включително американския долар, за всички местни транзакции, което е ясен знак за твърда стъпка към финансова суверенност.
Основателят на Telegram Павел Дуров разкри, че е отхвърлил натиска от страна на западноевропейско правителство да цензурира политическото съдържание в приложението за съобщения в навечерието на президентските избори в Румъния.
Докато световното търсене на американски дълг нараства, Китай се движи в обратна посока.
Майкъл Бъри, станал известен с филма „The Big Short“, отново развълнува пазарите с промените в позициите на портфолиото на своя хедж фонд — този път, залагайки силно песимистично.