Индийският министър на енергетиката Хардип Сингх Пури подчерта значението на закупуването на руски петрол от страна на Индия за стабилизирането на световните цени на суровия петрол.
Той предупреди, че изместването на руския петрол към източници от Близкия изток може да доведе до значителен скок в цените на петрола, които могат да достигнат $150 за барел.
След нахлуването на Русия в Украйна през 2022 г. индийските рафинерии все по-често се обръщат към поевтинения руски петрол, което превръща Москва в основния доставчик на суров петрол за Индия, осигуряващ около 36% от вноса, докато вносът от Близкия изток рязко спада.
Въпреки напрежението в Червено море и Близкия изток цените на петрола останаха относително стабилни поради фактори като рекордния добив от САЩ и вялата световна икономика.
Ролята на Индия в световното търсене на петрол се очаква да нарасне значително, като според прогнозите на Международната агенция по енергетика тя ще бъде най-големият двигател на растежа на търсенето на петрол в периода 2023-2030 г.
Министър-председателят Нарендра Моди обяви планове за разширяване на годишния капацитет на Индия за рафиниране на петрол с близо 80% до 450 милиона тона, което потенциално може да постави под въпрос нейните цели за възобновяема енергия.
Въпреки това Индия има за цел да задоволи 50% от търсенето на електроенергия от възобновяеми източници до 2030 г. и да постигне пълен преход към възобновяема енергия до 2050 г., въпреки че по-голямата част от настоящата електроенергия се произвежда от въглищни електроцентрали.
Пури изрази увереност, че Индия ще надмине предсрочно целите си за възобновяема енергия, като отбеляза целите за нулево нетно потребление, поставени от много големи индийски петролни компании за 2035 г. и 2040 г.
Президентът на Ripple, Моника Лонг, насочва вниманието към нарастващата роля на стабилните монети в глобалните финанси, подчертавайки, че бизнеса вече не може да си позволи да ги пренебрегва.
BlackRock засилва ангажимента си с регулаторните органи в САЩ, като на 9 май се срещна с Крипто работната група на SEC, за да представи нарастващата си гама от продукти за дигитални активи и да продължи разговорите относно променящата се регулаторна среда.
Defiance ETFs предложи четири иновативни спот борсово търгувани фонда (ETF), които се фокусират върху ливъридж стратегии, насочени към ценовите движения на Биткойн, Етериум и златото.
Rootstock, платформа, свързваща смарт договори с Биткойн, отбеляза значително увеличение на добивната дейност и мрежовата сигурност в началото на 2025 г., въпреки забавянето в общото ползване.