Начало » Ето какво държи цените на петрола толкова ниски

Ето какво държи цените на петрола толкова ниски

07.02.2024 10:00 2 мин. четене Kosta Gushterov
СПОДЕЛИ: СПОДЕЛЯНИЯ
Ето какво държи цените на петрола толкова ниски

Според Вики Хълъб, главен изпълнителен директор на Occidental Petroleum, петролният пазар е на прага на значителен обрат.

Главният изпълнителен директор на енергийния гигант изтъкна излишъка на петролния пазар като основен фактор, ограничаващ цените. Прогнозите на Международната агенция по енергетика сочат умерен ръст на световното търсене на петрол за 2024 г., докато световното предлагане на петрол се очаква да достигне рекордно високи стойности от 103.5 милиона барела на ден през тази година.

Този дисбаланс между търсенето и предлагането допринесе за неотдавнашния спад на цените. Въпреки това Хълъб предупреди, че ситуацията е на път да се обърне, като през следващите години преобладаваща тенденция ще бъде недостатъчното предлагане.

Въпреки краткосрочния спад в търсенето на суров петрол, Хълъб подчерта постоянните дългосрочни предизвикателства пред предлагането, дължащи се на неспособността на индустрията да попълни адекватно настоящите нива на производство. Тя отбеляза, че през последното десетилетие световните петролни резерви са били попълнени с по-малко от половината от добития петрол.

Хълъб посочи значителна промяна в индустрията, заявявайки, че повечето големи петролни находища са били открити преди 2000 г., което показва предстоящ недостиг в предлагането в рамките на няколко години. Това мнение се споделя и от други анализатори на петролния пазар, които прогнозират, че недостатъчното предлагане на суров петрол ще окаже натиск за повишаване на цените на петрола.

От Goldman Sachs по-рано изчислиха, че хроничният недостиг на инвестиции в отрасъла може да доведе до „суперцикъл“ на суровините, който потенциално да повиши цените на суровия петрол до $100 за барел.

В стремежа си да стабилизира цените ОПЕК+ въведе съкращения на доставките. Министърът на енергетиката на Саудитска Арабия отхвърли неотдавнашния спад на цените на петрола като тактика, използвана от пазарни спекуланти, като подчерта ангажимента на картела да управлява световните цени на суровия петрол.

ОПЕК пое ангажимент да намали производството с 2.2 милиона барела на ден през това тримесечие, като в момента се обсъжда възможността за удължаване на тези съкращения и през следващата година.

Досега обаче въздействието на усилията на ОПЕК беше ограничено, отчасти поради увеличеното производство в други страни, особено в САЩ. Агенцията за енергийна информация съобщи за рекорден добив на петрол през 2023 г., като очакванията са за по-нататъшно увеличение през 2024 и 2025 г.

Telegram

СПОДЕЛИ: СПОДЕЛЯНИЯ
Още Други Новини

Злато, криптовалути и Китай – новите дестинации за най-богатите инвеститори в Азия

Най-богатите инвеститори в Азия насочват средствата си в нова посока, отстъпвайки от активите в щатски долари и преминавайки към комбинация от злато, дигитални активи и китайски пазари.

15.05.2025 14:00 2 мин. четене Alexander Zdravkov

Анти-крипто кампанията на Гари Генслер е била с цел политическо оцеляване, според конгресмен

Според бившия конгресмен Патрик Макхенри, твърдата позиция на Гари Генслер срещу криптовалутите е по-скоро политически театър, отколкото лично убеждение.

15.05.2025 13:00 2 мин. четене Alexander Zdravkov

Standard Chartered си партнира с FalconX за разширяване на достъпа до криптовалутите за институционални клиенти

Standard Chartered ускорява навлизането си в сектора на дигиталните активи чрез новообявено партньорство с FalconX, водещ брокер, обслужващ институционални крипто трейдъри.

15.05.2025 11:00 1 мин. четене Alexander Zdravkov

Circle очаква своето IPO – крипто стартъпите са си осигурили близо $6 милиарда в инвестиции

Интересът на инвеститорите към крипто стартъпите отново набира сила, макар и в по-малък обем.

15.05.2025 10:00 2 мин. четене Alexander Zdravkov
Все още няма коментари!

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван.