В момента Китай се бори с икономически предизвикателства? Сигналите от страна на китайските официални лица подсказват, че те са обезпокоени, докато прилагат мерки, насочени към подмладяване на растежа и стабилизиране на пазарите.
Въпреки първоначалните очаквания за стабилно възстановяване след облекчаването на строгите Ковид ограничения, почти година по-късно китайската икономика изглежда е изправена пред препятствия.
Основните показатели отразяват обезпокоителна тенденция: цените намаляват, износът и вносът отбелязват рязък спад, равнището на безработица се увеличава, а кризата с недвижимите имоти се задълбочава.
Преобладаващият песимизъм е очевиден, тъй като през изминалата седмица чуждестранните инвеститори се оттеглиха от фондовия пазар.
Ситуацията може да се изостри след директивата за ликвидация на Evergrande, най-големия строителен предприемач в страната.
Макар че технологичните гиганти продължават да отчитат значителни печалби, едновременно с това те започват съкращения, засягащи хиляди работници.
Освен това все повече се засилва феноменът на полизаетостта, който допълнително усложнява настоящия икономически пейзаж.
Kraken засилва присъствието си на европейския пазар на крипто деривати, активирайки регулаторeн лиценз, придобит чрез кипърска инвестиционна компания по-рано тази година.
От Binance се стремят да отхвърлят съдебния иск за $1.76 милиарда, заведен от наследниците на FTX, с аргумента, че съдебното дело е опит да се пренапише историята на собствения крах на фалиралата борса.
Докато пазарите реагират нервно на новите търговски мерки на президента Тръмп, основателката на ARK Invest Кати Ууд заема противоположна позиция: Тя вярва, че настоящите сътресения в крайна сметка могат да отворят пазарите и да доведат до дългосрочен растеж.
С бавното изместване на глобалния баланс на финансовата мощ, Китай предприема стратегически ходове, за да превърне юана в сериозна алтернатива в международната търговия.