Международният валутен фонд (МВФ) очаква устойчив икономически спад в Китай през следващите четири години, като се позовава на различни предизвикателства като застаряващото население, увеличената безработица и кризата с недвижимите имоти във втората по големина икономика в света.
В неотдавнашния си доклад МВФ прогнозира намаляване на икономическия растеж на Китай до 4.6 % през настоящата година, в сравнение с ръста от 5.2 %, наблюдаван през 2023 г., с по-нататъшен спад до 3.4 % до 2028 г. Продължаващите проблеми на пазара на недвижими имоти, който в миналото е допринасял за значителен дял от БВП на Китай, изостриха икономическите опасения.
В понеделник директива на съда в Хонконг разпореди ликвидирането на силно задлъжнялата China Evergrande, основен играч в сектора на недвижимите имоти, притежаващ дълг от над $300 милиарда. Анализът на МВФ сочи потенциален спад от 30 до 60% на инвестициите в недвижими имоти през следващото десетилетие в сравнение с нивата от 2022 г.
В доклада на МВФ се отправя предупреждение за последиците от неприлагането на цялостна политика за преструктуриране на закъсалия сектор на недвижимите имоти. В него се изтъква рискът от по-съществено и продължително намаляване на инвестициите в недвижими имоти, което да окаже отрицателно въздействие върху вътрешния растеж и търговските партньори.
Въпреки това Джан Джънсин, изпълнителен директор на МВФ за Китай, изрази несъгласие с констатациите на МВФ в изявление, включено в доклада от 10 януари. Джан твърди, че оценката на персонала е донякъде прекалено песимистична, като изтъква подобренията в сделките на пазара на недвижими имоти от август 2023 г. насам, които според него са укрепили доверието на пазара.
Кризата в сектора на недвижимите имоти е тясно свързана с навиците на харчене на китайските потребители, според Кристофър Танг, старши заместник-декан по глобалните инициативи в училището „Андерсън“ към Калифорнийския университет в Лос Анджелис. Танг подчерта каскадния ефект върху потребителските разходи, търсенето, производството и икономическия растеж при спад на инвестициите в жилища.
Али Уайн, старши съветник по изследвания и застъпничество за САЩ-Китай в Международната кризисна група, добави, че дълговете на местните правителства и геополитическото напрежение между Китай и западните демокрации допринасят за прогнозите за икономически спад.
За да се справи с тези предизвикателства, МВФ препоръча на китайското правителство да насърчи гражданите да търсят нови възможности за инвестиции и да провеждат пазарно ориентирани реформи. Танг предложи още необходимостта Китай да възприеме икономически политики, насочени към търсенето, и да облекчи пазарните регулации, като насърчава по-свободен пазар, който подкрепя конкуренцията, създаването на работни места и иновациите чрез предприемачество и стартиращи предприятия, намалявайки зависимостта от държавните предприятия.
Ripple избра глобалния банков гигант BNY Mellon за основен попечител на резервите, подкрепящи стабилната монета за корпоративно ползване Ripple USD (RLUSD).
Goldman Sachs вече очаква Федералният резерв да започне да намалява лихвените проценти по-рано от предварителните прогнози, като предвижда първото понижение още през септември 2025 г.
Централната банка на Литва се обърна към Robinhood за допълнителна информация относно нововъведените си продукти за търговия с токенизирани акции, след като OpenAI публично се дистанцира от инициативата.
Докато президентът Тръмп ускорява стратегията си за мита преди крайния срок на 1 август, нови писма от Белия дом разкриват официални търговски предупреждения, изпратени до редица държави, включително Тунис, Камбоджа, Индонезия и други.