Международният валутен фонд (МВФ) очаква устойчив икономически спад в Китай през следващите четири години, като се позовава на различни предизвикателства като застаряващото население, увеличената безработица и кризата с недвижимите имоти във втората по големина икономика в света.
В неотдавнашния си доклад МВФ прогнозира намаляване на икономическия растеж на Китай до 4.6 % през настоящата година, в сравнение с ръста от 5.2 %, наблюдаван през 2023 г., с по-нататъшен спад до 3.4 % до 2028 г. Продължаващите проблеми на пазара на недвижими имоти, който в миналото е допринасял за значителен дял от БВП на Китай, изостриха икономическите опасения.
В понеделник директива на съда в Хонконг разпореди ликвидирането на силно задлъжнялата China Evergrande, основен играч в сектора на недвижимите имоти, притежаващ дълг от над $300 милиарда. Анализът на МВФ сочи потенциален спад от 30 до 60% на инвестициите в недвижими имоти през следващото десетилетие в сравнение с нивата от 2022 г.
В доклада на МВФ се отправя предупреждение за последиците от неприлагането на цялостна политика за преструктуриране на закъсалия сектор на недвижимите имоти. В него се изтъква рискът от по-съществено и продължително намаляване на инвестициите в недвижими имоти, което да окаже отрицателно въздействие върху вътрешния растеж и търговските партньори.
Въпреки това Джан Джънсин, изпълнителен директор на МВФ за Китай, изрази несъгласие с констатациите на МВФ в изявление, включено в доклада от 10 януари. Джан твърди, че оценката на персонала е донякъде прекалено песимистична, като изтъква подобренията в сделките на пазара на недвижими имоти от август 2023 г. насам, които според него са укрепили доверието на пазара.
Кризата в сектора на недвижимите имоти е тясно свързана с навиците на харчене на китайските потребители, според Кристофър Танг, старши заместник-декан по глобалните инициативи в училището „Андерсън“ към Калифорнийския университет в Лос Анджелис. Танг подчерта каскадния ефект върху потребителските разходи, търсенето, производството и икономическия растеж при спад на инвестициите в жилища.
Али Уайн, старши съветник по изследвания и застъпничество за САЩ-Китай в Международната кризисна група, добави, че дълговете на местните правителства и геополитическото напрежение между Китай и западните демокрации допринасят за прогнозите за икономически спад.
За да се справи с тези предизвикателства, МВФ препоръча на китайското правителство да насърчи гражданите да търсят нови възможности за инвестиции и да провеждат пазарно ориентирани реформи. Танг предложи още необходимостта Китай да възприеме икономически политики, насочени към търсенето, и да облекчи пазарните регулации, като насърчава по-свободен пазар, който подкрепя конкуренцията, създаването на работни места и иновациите чрез предприемачество и стартиращи предприятия, намалявайки зависимостта от държавните предприятия.
FIFA разширява амбициите си в Web3, като пуска специално създадена блокчейн платформа на Avalanche, предназначена да бъде домакин на разрастващата се екосистема от дигитални колекционерски предмети.
Bitget Wallet прави голям еволюционен скок – от приложение за търговия до крипто платформа с пълен набор от услуги.
Доминацията на щатския долар като основна резервна валута в света е изправена пред нарастващи предизвикателства.
Американският сенатор Бил Хагерти вярва, че емитентите на стабилни монети са на път да се превърнат в едни от най-големите притежатели на държавния дълг на САЩ, тъй като регулаторният пейзаж за дигиталните активи, обвързани с долари, се развива.