Китай се намира в ключов момент от своята икономическа траектория. Традиционният икономически модел, който до голяма степен разчиташе на инвестиции в инфраструктура и недвижими имоти, показва признаци на напрежение.
Икономическият растеж се забавя, а дефлационният натиск е голям и напомня за продължителния период на стагнация в Япония. Генезисът на сегашното затруднено положение на Китай може да бъде проследен до различни фактори.
Някогашният динамичен сектор на недвижимите имоти, който в миналото е имал значителен принос за БВП на Китай, сега е изправен пред сериозен спад. Инициативи като политиката на „трите червени линии“, насочена към ограничаване на задлъжнялостта на строителните предприемачи, в съчетание с ограниченията, предизвикани от пандемията, доведоха до рязък спад в продажбите на жилища, строителните дейности и общите инвестиции в сектора.
Сривът в сектора на недвижимите имоти предизвика спад в оптимизма на потребителите, особено по отношение на икономическите перспективи. Потребителите, които в голяма степен разчитаха на дългове за закупуване на имоти, сега проявяват предпазливо поведение по отношение на разходите, което допринася за бавния растеж на потреблението и изостря безработицата сред младите хора.
Китай се бори с дефлационни тенденции в условията на слабо потребление и инвестиции в частния сектор. Стагниращите или спадащите потребителски цени затрудняват обслужването на дълга на домакинствата и предприятията, което усложнява усилията за стимулиране на разходите и възстановяване на цените. Към традиционните мерки за стимулиране обаче се подхожда предпазливо, за да се избегне задълбочаване на съществуващите икономически дисбаланси.
Нарастващият дълг на Китай, надхвърлящ 300% от БВП, поставя значителни предизвикателства. Местните власти, които са силно зависими от продажбите на земя, са изправени пред фискални затруднения на фона на намаляващите сделки с имоти.
Експозицията на компаниите за недвижими имоти към дълг допълнително застрашава стабилността на китайските банки, като засилва опасенията относно наличието на кредити и икономическия растеж.
Въпреки значителната работна сила Китай се сблъсква с намаляващата възвръщаемост от урбанизацията и намаляващата раждаемост, което води до намаляване и застаряване на населението. Тези демографски промени представляват дългосрочно предизвикателство за поддържане на икономическия растеж.
Чуждестранните инвеститори демонстрират намаляващо доверие в икономическите перспективи на Китай, за което свидетелства нетният отлив на преки чуждестранни инвестиции през 2023 г. Нарастващите търговски бариери и засилената конкуренция възпрепятстват усилията на Китай да укрепи своя експортно ориентиран модел на растеж.
Усилията на Пекин да стимулира растежа чрез инвестиции в нови отрасли, особено в зелените технологии, са изправени пред предизвикателства поради слабото вътрешно търсене и засилената глобална конкуренция.
Ескалиращото напрежение с развитите икономики допълнително възпрепятства амбициите на Китай за износ.
Реакцията на Китай на икономическите предизвикателства е ограничена от лимитираните възможности за стимулиране. Предишните стратегии, като например разходите за инфраструктура, дават все по-малка възвръщаемост, а скептицизмът към подходите, основани на потреблението, ограничава възможностите за политика. В резултат на това Китай е изправен пред перспективата за слаб растеж, тъй като трябва да преодолее многостранните икономически предизвикателства.
След седмица на рекордни печалби на американските пазари, инвеститорите пренасочват вниманието си към по-спокоен, но решаващ период от макроикономически събития.
Първата седмица на юли донесе забележителни постижения в крипто инфраструктурата, управлението и търговията.
Нежеланието на Европа да приеме стабилни монети и блокчейн технологията може да подкопае нейната парична суверенност и да маргинализира еврото в следващата фаза на глобалните финанси, според бившия член на управителния съвет на Европейската централна банка Лоренцо Бини Смаги.
Toncoin (TON) обяви ексклузивно партньорство с Обединените арабски емирства (ОАЕ), за да предложи на потребителите път към желанната 10-годишна Златна виза за ОАЕ чрез крипто стейкинг.