Начало » Други » 8-те най-големи проблема за китайската икономика

8-те най-големи проблема за китайската икономика

03.03.2024 18:00 3 мин. четене Kosta Gushterov
СПОДЕЛИ: СПОДЕЛЯНИЯ
8-те най-големи проблема за китайската икономика

Китай се намира в ключов момент от своята икономическа траектория. Традиционният икономически модел, който до голяма степен разчиташе на инвестиции в инфраструктура и недвижими имоти, показва признаци на напрежение.

Икономическият растеж се забавя, а дефлационният натиск е голям и напомня за продължителния период на стагнация в Япония. Генезисът на сегашното затруднено положение на Китай може да бъде проследен до различни фактори.

8-те най-големи проблема за китайската икономика

Спад в сектора на недвижимите имоти: Двигателят на растежа спира

Някогашният динамичен сектор на недвижимите имоти, който в миналото е имал значителен принос за БВП на Китай, сега е изправен пред сериозен спад. Инициативи като политиката на „трите червени линии“, насочена към ограничаване на задлъжнялостта на строителните предприемачи, в съчетание с ограниченията, предизвикани от пандемията, доведоха до рязък спад в продажбите на жилища, строителните дейности и общите инвестиции в сектора.

Намаляване на доверието на потребителите: Мрачна прогноза

Сривът в сектора на недвижимите имоти предизвика спад в оптимизма на потребителите, особено по отношение на икономическите перспективи. Потребителите, които в голяма степен разчитаха на дългове за закупуване на имоти, сега проявяват предпазливо поведение по отношение на разходите, което допринася за бавния растеж на потреблението и изостря безработицата сред младите хора.

Дефлационен натиск: Борба срещу дефлацията

Китай се бори с дефлационни тенденции в условията на слабо потребление и инвестиции в частния сектор. Стагниращите или спадащите потребителски цени затрудняват обслужването на дълга на домакинствата и предприятията, което усложнява усилията за стимулиране на разходите и възстановяване на цените. Към традиционните мерки за стимулиране обаче се подхожда предпазливо, за да се избегне задълбочаване на съществуващите икономически дисбаланси.

Нарастващо дългово бреме: Фискални ограничения

Нарастващият дълг на Китай, надхвърлящ 300% от БВП, поставя значителни предизвикателства. Местните власти, които са силно зависими от продажбите на земя, са изправени пред фискални затруднения на фона на намаляващите сделки с имоти.

Експозицията на компаниите за недвижими имоти към дълг допълнително застрашава стабилността на китайските банки, като засилва опасенията относно наличието на кредити и икономическия растеж.

Демографски промени: Намаляване на работната сила

Въпреки значителната работна сила Китай се сблъсква с намаляващата възвръщаемост от урбанизацията и намаляващата раждаемост, което води до намаляване и застаряване на населението. Тези демографски промени представляват дългосрочно предизвикателство за поддържане на икономическия растеж.

Намаляване на чуждестранните инвестиции: Отслабване на доверието

Чуждестранните инвеститори демонстрират намаляващо доверие в икономическите перспективи на Китай, за което свидетелства нетният отлив на преки чуждестранни инвестиции през 2023 г. Нарастващите търговски бариери и засилената конкуренция възпрепятстват усилията на Китай да укрепи своя експортно ориентиран модел на растеж.

Предизвикателства в областта на търговията: Експортни затруднения

Усилията на Пекин да стимулира растежа чрез инвестиции в нови отрасли, особено в зелените технологии, са изправени пред предизвикателства поради слабото вътрешно търсене и засилената глобална конкуренция.

Ескалиращото напрежение с развитите икономики допълнително възпрепятства амбициите на Китай за износ.

Ограничени възможности за стимулиране: Политическа главоблъсканица

Реакцията на Китай на икономическите предизвикателства е ограничена от лимитираните възможности за стимулиране. Предишните стратегии, като например разходите за инфраструктура, дават все по-малка възвръщаемост, а скептицизмът към подходите, основани на потреблението, ограничава възможностите за политика. В резултат на това Китай е изправен пред перспективата за слаб растеж, тъй като трябва да преодолее многостранните икономически предизвикателства.

Kоста работи в крипто индустрията от над 4 години. Той се стреми да представя различни гледни точки по дадена тема и харесва сектора заради неговата прозрачност и динамика. В работата си той се фокусира върху балансираното отразяване на събитията и развитието в крипто пространството, като предоставя информация на своите читатели от неутрална гледна точка.

Telegram

СПОДЕЛИ: СПОДЕЛЯНИЯ
Още Други Новини

Mastercard подкрепя стабилните монети, тъй като глобалните регулации напредват

Глобалният гигант в областта на разплащанията Mastercard обяви, че стабилните монети са достигнали ключов момент, предлагайки реални ползи и приближавайки се към масов прием.

19.07.2025 12:00 2 мин. четене Alexander Zdravkov

Най-интересните събития в крипто сферата за тази седмица

Анализирайки последните актуализации, споделени от Wu Blockchain, през изминалата седмица се наблюдаваше ключова промяна в крипто пазара. Биткойн се покачи до нов исторически връх от $123,226, с което общата пазарна капитализация на криптовалутите надхвърли $4 трилиона – етап, отразяващ подновеното доверие на инвеститорите и ускоряването на институционалните потоци.

19.07.2025 11:00 4 мин. четене Alexander Zdravkov

Charles Schwab ще стартира търговия с Биткойн и Етериум скоро

Според главния изпълнителен директор Рик Уърстър по време на последния разговор за приходите на компанията Charles Schwab се подготвя да въведе търговия с Биткойн и Етериум.

19.07.2025 9:00 2 мин. четене Alexander Zdravkov

BlackRock иска да добави стейкинг към своя Етериум ETF

BlackRock се опитва да усъвършенства своя iShares Ethereum Trust (ETHA), като включи функции за стейкинг, според ново заявление до Комисията по ценните книжа и фондовите борси на САЩ (SEC), подадено в четвъртък.

18.07.2025 11:00 2 мин. четене Alexander Zdravkov
Все още няма коментари!

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван.