С наближаването на 2025 г. криптовалутната индустрия се готви за още една трансформираща година след динамичната 2024 г., белязана от въвеждането на ETF-и и засиленото участие на Уолстрийт.
Прозренията на водещи крипто мениджъри показват, че предстоят значителни промени, вариращи от възраждането на децентрализираното финансиране (DeFi) до все по-широкото възприемане на блокчейн в развиващите се пазари.
Майкъл Харви от Galaxy Digital очаква подновяване на активността в областта на DeFi, стимулирано от засилените регулации и подобрените потребителски преживявания. Иновации като протоколите от следващо поколение Spark и Ethena, наред с утвърдени играчи като Uniswap и Aave, се очаква да оформят пейзажа. Влиянието на Solana също нараства, като обемите на децентрализирания борси често надхвърлят тези на Етериум. Биткойн навлиза в територията на DeFi, използвайки своята сигурност за програмируеми употреби като Ordinals и разширяващата се екосистема BTCFi.
Амар Кучинад от Copper.co предвижда традиционните финанси да задълбочат експериментите си с блокчейн през 2025 г., особено с токенизирани кошници с активи като инициативите на BlackRock.
Той предвижда преминаване към публични блокчейни, действащи като консенсусни слоеве, докато хибридните вериги управляват ежедневните операции, което ще доведе до по-бързи трансакции и повишена капиталова ефективност.
Геополитическият климат при президентството на Доналд Тръмп също вероятно ще окаже влияние върху приемането на криптовалутите. Бен Казелин от VALR прогнозира, че държавите все повече ще гледат на Биткойн като на стратегически резервен актив, въпреки че предупреждава за рисковете, свързани с неконтролираното емитиране на токени. Той също така предвижда тенденция към консолидация на развиващите се пазари, като лицензираните регионални борси ще придобият предимство пред нерегулираните глобални платформи.
Морган Крупецки от Ava Labs очаква токенизираните активи, като акции и облигации, да наберат популярност, тъй като компаниите се стремят към по-голяма ефективност и прозрачност. Той смята, че регулаторните промени могат да позволят на банките да възприемат публичната блокчейн инфраструктура, съчетавайки традиционните финанси с блокчейн постиженията.
Стабилните монети са друга област на растеж. Норис Уанг от Balance.fun прогнозира, че пазарната им стойност ще надхвърли $250 милиарда до края на 2025 г., подкрепена от регулаторното признаване. Иновациите в областта на DeFi и интеграцията на финтех са на път да позиционират Ню Йорк като основен крипто център.
Междувременно Крис Ин от Plume подчертава интеграцията на изкуствения интелект и крипто, като очаква активите от реалния свят като токенизираните недвижими имоти да доминират в институционалния интерес. По подобен начин главният изпълнителен директор на Fasset Мохамед Раафи посочва региони с висок растеж като Индонезия и Пакистан като ключови двигатели на приемането.
С токенизираните недвижими имоти и децентрализираните решения, предлагащи финансово приобщаване, развиващите се пазари се очаква да представляват по-голямата част от новите крипто портфейли през 2025 г.
Уолстрийт е в пълна бойна готовност, тъй като големите банки, сред които JPMorgan Chase, Citigroup, Goldman Sachs и Wells Fargo, се готвят да публикуват отчетите си за приходите.
Бюрото за финансова защита на потребителите в САЩ (CFPB) предложи нови правила за засилване на защитата на потребителите на криптовалути, като изисква от доставчиците да възстановяват разходите на жертвите на измами или кражби.
Тази седмица на пазара на криптовалути се наблюдава значително генериране на приходи от такси, като Tether се очертава като първенец.
S&P Global прогнозира, че световните банки ще бъдат изправени пред кредитни загуби за близо $1 трилион през тази година, въпреки че икономическите перспективи показват признаци на подобрение.