Неотдавнашните сътресения в цените, които доведоха до спад на водещите акции, промениха нагласите на инвеститорите точно в момента, когато сезонът на приходите набира скорост, поставяйки под съмнение оценките на акциите.
Спадът на няколко известни акции, като Nvidia, Microsoft и Meta Platforms, показва нарастващо нежелание на инвеститорите да се доверяват на корпорациите на фона на продължаващата инфлация, повишените лихвени проценти и геополитическото напрежение в Близкия изток и Украйна.
Сега инвеститорите са предпазливи по отношение на икономическите фактори, които биха могли да окажат влияние върху приходите през 2024 г., и са по-малко склонни да следват сляпо нововъзникващи тенденции като трансформационния потенциал на изкуствения интелект. Сега те изискват данни за приходите, за да обосноват оценките на акциите, търсейки доказателства, че акциите, които се оценяват с високи множители, са оправдани в сравнение с инвестициите с фиксирана доходност, които носят 5.5% или повече.
Напрежението между акциите и облигациите едва ли ще намалее, особено при положение че 10-годишните държавни облигации носят доходност от около 4.6%, а стабилните икономически данни поставят под съмнение способността на Федералния резерв да понижи лихвените проценти, както се очакваше по-рано.
Инвеститорите, които инвестират само в акции, могат да се сблъскат с предизвикателства в тази среда. Негативните новини вероятно ще изострят тревожните настроения, което може да доведе до значителен спад в цените на акциите на компаниите, които отчитат неблагоприятни резултати или публикуват песимистични прогнози. Това подчертава схващането, че инвеститорите може да вярват, че притежават акции, но в основата си са изложени на волатилност, често без да го осъзнават.
Малцина инвеститори притежават експертни познания, за да търгуват с опции единствено заради самите тях. Ето защо е препоръчително инвеститорите в акции, които познават в дълбочина притежаваните от тях активи, да прилагат консервативни стратегии за търговия с опции, за да повишат възвръщаемостта и да намалят рисковете.
За такива инвеститори ето няколко ръководни принципа, които да осветят пътя им напред, докато другите се движат по несигурен терен:
Доминацията на щатския долар като основна резервна валута в света е изправена пред нарастващи предизвикателства.
Американският сенатор Бил Хагерти вярва, че емитентите на стабилни монети са на път да се превърнат в едни от най-големите притежатели на държавния дълг на САЩ, тъй като регулаторният пейзаж за дигиталните активи, обвързани с долари, се развива.
Базираната в Швейцария Bitcoin Suisse се готви да пробие нова ниша извън Европа, след като получи първоначално регулаторно одобрение в Обединените арабски емирства.
Crypto.com направи още една важна крачка в своето разширяване в Европа, като получи регулаторно одобрение да предлага крипто деривати в цялата Европейска икономическа зона съгласно директивата на ЕС за финансовите инструменти.