По-рано тази година BTC отбеляза забележителен ръст от близо 50%, до голяма степен благодарение на дебюта на борсово търгуваните фондове за Биткойн (ETF).
Тези ETF-и значително улесниха достъпа до водещата криптовалута както за инвеститорите на дребно, така и за институциите.
Неотдавнашният скок на цените разпали дискусии сред лидерите в индустрията относно нарастващия интерес на институционалните играчи към крипто пазара.
В неотдавнашно интервю Сергей Назаров, основател на Chainlink, подчерта, че притокът на нови инвеститори в Биткойн сектора произлиза от глобалната финансова система, предвиждайки следващата фаза в крипто сферата: токенизацията на реални активи. Назаров подчерта, че големите финансови институции се подготвят за токенизация на активи, за да се конкурират с ETF-ите или да се възползват от капитала, който се влива в тях.
Токенизацията включва преобразуване на права върху активи в дигитални токени в блокчейн, като обещава повишена ликвидност, прозрачност и ефективност за дигитализираните физически активи.
По подобен начин Лари Финк, главен изпълнителен директор на BlackRock, разглежда токенизацията като значителен технологичен напредък с потенциал да революционизира управлението на активи.
Друга движеща сила зад институционалния интерес към Биткойн, според кандидата за президент на САЩ Робърт Кенеди-младши, е възприеманата му роля като хедж срещу инфлацията. Кенеди отбеляза, че неотдавнашното ценово представяне на Биткойн допълнително е затвърдило доверието в него като предпазна мярка срещу тенденциите на централните банки да печатат пари.
Той също така подчерта значението на Биткойн за свободата на транзакциите, сравнявайки я със свободата на словото.
И накрая, Майк Новограц, главен изпълнителен директор на Galaxy Digital, смята, че потенциалът за растеж на Биткойн ще продължи да привлича „нова армия от купувачи”. Той предположи, че бейби бумърите, които контролират $85 трилиона от световното богатство, биха могли да навлязат на пазара на Биткойн чрез наскоро стартиралите спот ETF-и. Той също така посочи, че повече от половината от регистрираните инвестиционни консултанти (RIA) биха могли да улеснят този процес.
Новограц също така предположи, че пазарната капитализация на Биткойн един ден може да надмине тази на златото. Той основава тази прогноза на предпочитанията на по-младите поколения, особено на поколението Z и милениалите, които подкрепят Биткойн пред традиционните активи като златото.
Анализаторите на JPMorgan изразяват съмнения относно ролята на Биткойн като „дигитално злато”, тъй като търсенето на традиционно злато продължава да се засилва.
Крипто анализаторът Али Мартинез изрази загриженост относно бъдещото представяне на Етериум спрямо Биткойн, като предположи, че на хоризонта може да има сериозен спад.
Секторът за добив на Биткойн в САЩ се подготвя за потенциални предизвикателства, след като президентът Доналд Тръмп обяви нови мита, които ще влязат в сила на 5 април.
Крипто пазарът бе изправен пред рязък спад, след като президентът Доналд Тръмп обяви нови мита, предизвиквайки разпродажби, които ликвидираха за кратък период над $500 милиона.