Популярната финтех компания Robinhood получи призовка от Комисията по ценните книжа и фондовите борси на САЩ (SEC) във връзка с нейните услуги за криптовалути, според годишната финансова документация, публикувана в понеделник.
Компанията призна, че това правно действие може потенциално да доведе до спиране на сделките с дигитални активи като част от задължението ѝ да разкрива потенциални рискове за бизнеса си.
Robinhood получи призовката, след като крипто борсата FTX подаде молба за обявяване в несъстоятелност през ноември с искане за информация относно „листването на криптовалути, съхранението на криптовалути и операциите на платформата“.
Robinhood заяви, че предлага сделки с определени криптовалути, които според нея не са ценни книжа съгласно федералните и щатските закони за ценните книжа на САЩ.
Въпреки спада от 24% в приходите от търговия с криптовалути през четвъртото тримесечие, през последната година Robinhood наблюдава разрастваща се бизнес линия в търговията с класа активи. Обемът на крипто търговията в платформата се възстанови през януари, скачайки с 95%.
ПРОЧЕТИ ОЩЕ: Този алткойн може да скочи с над 2,000%, твърди венчър капиталист
Това не е първият път, в който Robinhood се сблъсква с правни действия. През юли 2021 г. Органът за регулиране на финансовата индустрия (FINRA) глоби платформата със $70 милиона в санкции за нейните „надзорни провали“ в различни свои услуги.
Освен това през август компанията беше глобена с $30 милиона за неспазване на разпоредбите за борба с прането на пари и киберсигурността от Министерството на финансовите услуги на Ню Йорк.
Финансовите кръгове в САЩ се готвят за потенциални промени, след като според информации председателят на Федералния резерв Джером Пауъл обмисля да се оттегли от поста си.
Защитникът на златото Питър Шиф отправи строго предупреждение относно паричната политика и предизвика нова дискусия относно възприеманата оскъдица на Биткойн. В две широко коментирани публикации на 12 юли Шиф критикува настоящата позиция на Федералния резерв относно лихвените проценти и оспори логиката зад ограничението на предлагането на ВТС до 21 милиона.
Чанпен Джао, бившият главен изпълнителен директор на Binance, според информация от доклад на Bloomberg News от 11 юли, е подкрепял крипто проекти, свързани със семейството на Тръмп, докато е търсил президентско помилване.
Съединените щати въведоха тази седмица широк набор от нови вносни мита, насочени към над 30 страни и икономически блокове, в рязко ескалиране на мерките си за търговска защита, според списък на WatcherGuru.