Организацията, стояща зад екосистемата на Terra е похарчила $2.8 милиарда, за да защити стойността на стабилната си монета фиксирана към долара.
Според доклада на външната одиторска фирма JS Held, Terraform Labs, (разработчиците на Terra блокчейна) също са похарчили $613 милиона от капитала си, за да спасят фиксацията на стабилната си монета UST към долара.
В крайна сметка усилията на Luna Foundation Guard и Terraform Labs се провалиха и стойността на UST падна до нула, а екосистемата посрещна своя край.
След срива на екосистемата потребителите и регулаторните органи смятаха, че Luna Foundation Guard и Terraform Labs са силно замесени в присвояване на средства. Други страни твърдяха, че Terra са манипулирали цената.
ПРОЧЕТИ ОЩЕ: FTX: За клиентите вероятно няма да има обезщетение
В изявление на Luna Foundation Guard (организацията стояща зад Terra) се казва, че всички средства са били изразходвани за защита на фиксацията на TerraUSТ към долара и че останалите салда на организацията са единствените притежавани от организацията средства.
Според основателя на Terraform Labs – До Куон, трябва да се прави разлика между случая на Terra и провалите на други крипто компании. Той смята, че UST е прозрачна децентрализирана стабилна монета, на която създателите са похарчили от собствения си капитал, в опит да защитят фиксацията ѝ. Куон твърди, че при провалите на централизирани попечителски платформи е злоупотребено със средства на клиенти с цел финансова изгода.
Във волатилния свят на криптовалутите психологията на инвеститорите е една от най-мощните сили, които стоят зад движението на цените.
Управителят на Английската централна банка Андрю Бейли изрази силна загриженост относно нарастващия стремеж към приемане на стабилни монети, като призова банките да се въздържат от емитиране на собствени дигитални валути.
Чешката национална банка ( CNB) навлезе в крипто сектора с инвестиция от $18 милиона в Coinbase, като закупи 51,732 акции през второто тримесечие на 2025 г., според подадена информация от Комисията по ценните книжа и фондовите борси на САЩ.
В изненадваща дългосрочна промяна в представянето златото официално изпреварва американския фондов пазар през последните 25 години – включително дивидентите.