Комисията за търговия със стокови фючърси (CFTC) и Комисията по ценните книжа и фондовите борси (SEC) са регулаторни служби в САЩ, които са били обект на редица дебати относно това кой трябва да упражнява надзор върху крипто пазара и незаконните дейности, свързани с криптовалутите.
Публично известно е, че SEC желае пълен контрол върху виртуални активи като дигиталните и стабилните монети.
CFTC от своя страна желаят същото ниво на регулаторна власт, тъй като това би довело до засилване на контрола върху определени финансови инструменти и би добавило възможност за повече приходи за службата.
Близката битка между двата регулатора може би се е изместила в полза на CFTC, тъй като те наскоро обявиха, че работят здраво по въпроса.
Според изявление, техния Отдел за правоприлагане (DOE) е имал 82 принудителни действия за финансовата 2022 г., като 18 от тях са свързани с криптовалути, което се равнява на повече от 20% от всички дела заведени от CFTC за годината.
Комисар Ростин Бенхам, коментирайки развитието на ситуацията, заяви:
Този доклад за правоприлагането за 2022 г. показва, че CFTC продължава агресивно да контролира новите пазари на дигитални стокови активи с всички налични инструменти.
От CFTC също така наложиха правомощията си върху неуспехите при регистрацията на определен създател на договори (DCM), механизъм за изпълнение на суапове (SEF) и търговец на фючърси (FCM).
Бенъм уверено изрази готовността си да регулира сложното пространство на криптовалутите, тъй като вече тече подготовка за превръщането им в напълно финансиран регулатор на тази конкретна индустрия.
ПРОЧЕТИ ОЩЕ: NFT: Колко струва първият туит в момента?
Мнозина бяха изненадани, когато председателят на SEC Гари Генслер заяви миналия месец, че е съгласен CFTC да се нагърбят с регулирането на Биткойн (BTC) и други токени, които не са ценни книжа.
Комисията по ценните книжа и фондовите борси продължава да твърди, че дигиталните валути са ценни книжа и по този начин те автоматично ще попаднат в обхвата на правомощия ѝ.
Позицията на SEC да се превърне в най-големия регулатор на крипто пазара ще понесе огромен удар, ако Ripple Labs успее да излезе победител от съдебното дело, което от комисията повдигнаха срещу компанията.
Според доклад на Руския център за макроикономически анализи и краткосрочни прогнози руската икономика е изправена пред предизвикателства, свързани с времето, в което политиците полагат усилия за ограничаване на инфлацията и стабилизиране на рублата.
Икономиката на САЩ се сблъска с предизвикателства през тази година и сега е изправена пред съвкупност от потенциални опасности, които могат да доведат до по-голяма несигурност.
Най-новото обобщение на икономическите прогнози на Федералния резерв на САЩ, което беше публикувано по-рано тази седмица, предлага ценна информация за перспективите на централната банка по отношение на лихвените проценти и икономиката в по-широк план.
През последните години се наблюдава засилване на геополитическото напрежение, което води до намаляване на усилията за сътрудничество, особено между големите държави.