Инвеститорите могат да генерират пасивни доходи както в традиционните финанси, така и в крипто пространството.
Секторът на криптовалутите също предлага уникални възможности, често пренебрегвани от масовите инвеститори.
Пасивен доход в сектора на криптовалутите може да възникне от предоставяне на активи на заем, подобно на държавните и корпоративните облигации, или от стейкинг като участник в мрежи за доказване на залог (PoS), като се печелят възнаграждения от емисии на токени и такси за транзакции.
Инвестирането в тези крипто възможности е свързано с рискове и изисква добро разбиране, за да се управлява успешно, което подчертава необходимостта от ясна инвестиционна стратегия през 2024 г.
Инвеститорите могат да използват протоколите за децентрализирано финансиране (DeFi), за да дават назаем своите криптовалути и да печелят лихви. Тези платформи функционират на базата на динамиката на търсенето и предлагането, като доходността се колебае в зависимост от търсенето на заеми.
Известни протоколи включват Hatom (HTM) на MultiversX, Aave (AAVE) на Етериум и Folks Finance на Algorand. Например USDC, депозирани в Hatom, могат да донесат доходност от над 30%, докато доходността варира в други платформи, например 11% в Folks Finance и 5% в Burrow Finance.
Стейкинг процесът включва ставането на утвърждаващ или делегиращ участник в PoS мрежи, където инвеститорите допринасят за сигурността на мрежата, като същевременно получават доход.
„Реалният коефициент на възнаграждение за стейкинг“ е ключов показател за оценка, тъй като той ги коригира с оглед на инфлацията. Например, популярни криптовалути като DYDX, Celestia (TIA) и Bittensor (TAO) показват ниски реални ставки на възнаграждение, съответно от 1%, -5% и -4%, което ги прави по-малко привлекателни за стейкинг.
Обратно, криптовалути като MultiversX (EGLD), Етериум (ETH), Algorand (ALGO) и Near (NEAR) показват по-обещаващи ставки на реално възнаграждение, съответно с 2%, 2.93%, 3.1% и 3.93%, предлагайки по-добри възможности за пасивен доход през 2024 г.
Технологичният милиардер Илон Мъск представи ново политическо движение, наречено „America Party“, което позиционира като пряко предизвикателство към дългогодишната двупартийна система в Съединените щати.
Властите на Обединените арабски емирства официално отрекоха информациите, свързващи собствеността или участието в Toncoin (TON) с правото на дългосрочна виза, като определиха разпространяващите се твърдения като неточни и подвеждащи.
Чанпен Джао, бившият шеф на Binance, намекна за възможността за нова инициатива, която ще позволи на притежателите на BNB токени да получат право на дългосрочно пребиваване в Обединените арабски емирства чрез модел за стейкинг на токени.
След седмица на рекордни печалби на американските пазари, инвеститорите пренасочват вниманието си към по-спокоен, но решаващ период от макроикономически събития.