Няколко големи американски банки, сред които JPMorgan Chase, Bank of America, US Bank, Wells Fargo и Truist, в момента се борят с рязкото увеличаване на броя на жалбите на клиенти, свързани с наличностите по сметките и директните депозити.
Множество клиенти съобщават, че очакваните по сметките им средства не са се появили. Downdetector, приложение за наблюдение на мрежата, е документирало широко разпространени смущения във всичките пет банки.
Bank of America и Wells Fargo признаха за проблема в Twitter, като увериха клиентите, че активно се занимават с него. Докато банките се занимават с проблема индивидуално, Федералният резерв обясни ситуацията с “проблем с обработката” в рамките на националната мрежа, отговаряща за транзакциите в автоматизираната клирингова къща (ACH).
Системата ACH, контролирана от банките на Федералния резерв и Мрежата за електронни плащания, представлява основен елемент от банковата инфраструктура на САЩ.
Тя улеснява движението на средства между финансовите институции и дава възможност на работодателите да превеждат по електронен път заплати по банковите сметки на служителите.
Въпреки че Федералният резерв смята, че проблемът е отстранен, някои забавяния продължават. Според Financelot, известен финансов акаунт в социалната медийна платформа X, в момента банките работят за разрешаване на проблема с изоставането на транзакциите.
Преобладаващото разбиране е, че усложненията, свързани с банките, са резултат от техническа грешка в системата на Федералния резерв и макар че проблемът е решен, ще е необходимо известно време за изчистване на натрупаното изоставане.
На фона на спада на цената на руския суров петрол, която падна под границата от $60 за барел, заедно с по-широкия спад на международните бенчмаркове, Индия очаква увеличение на придобиването на руски петрол, както разкри високопоставен правителствен източник, говорил анонимно пред Reuters наскоро.
Китай пое ангажимент да засили фискалната си политика през 2024 г. в опит да стимулира икономиката си в затруднено положение.
Страните от Европейския съюз са на път да прекратят окончателно вноса на руски газ с въвеждането на мерки, целящи да забранят достъпа на руски енергийни компании до техните газопроводи и терминали.
Индия, като член на БРИКС, наскоро отправи запитвания относно интереса на Пакистан да се присъедини към алианса.