Начало » Други » Защо политиките на Федералния резерв още не са вкарали САЩ в рецесия?

Защо политиките на Федералния резерв още не са вкарали САЩ в рецесия?

20.03.2024 14:00 2 мин. четене Kosta Gushterov
СПОДЕЛИ: СПОДЕЛЯНИЯ
Защо политиките на Федералния резерв още не са вкарали САЩ в рецесия?

Въпреки че лихвените проценти остават на 23-годишен връх, безработицата остава ниска, акциите продължават да достигат рекордни стойности и няма признаци за предстояща рецесия. Това състояние на ситуацията предизвиква недоумение сред икономистите.

Традиционно, когато Федералният резерв повишава лихвените проценти, за да се бори с инфлацията, това увеличава риска от рецесия. В исторически план икономиката на САЩ често изпада в спад под тежестта на нарастващите разходи по заемите. Тази закономерност обаче не се прояви в настоящия сценарий.

Устойчивостта на американската икономика в условията на високи лихвени проценти е поразителна. Икономистите отдават тази устойчивост отчасти на изключително ниските лихвени проценти по ипотечните кредити, осигурени от собствениците на жилища по време на пандемията.

Драстичните намаления на лихвените проценти от страна на Фед доведоха до почти нулеви лихвени проценти по време на пандемията, което позволи на собствениците на жилища да си осигурят изгодни ипотечни условия. Освен това през последните години много американци поддържат стабилни семейни финанси.

Председателят на Фед Джером Пауъл подчерта значението на агресивното повишаване на лихвените проценти от страна на централната банка, дори признавайки, че то може да предизвика дискомфорт у някои американци. Пауъл призна, че очакванията са били за увеличаване на безработицата, което е често срещана последица от подобни парични политики, но това не се е случило.

Този озадачаващ икономически феномен от решаващо значение предпази американците от тежките икономически последици на рецесията.

Един от съществените фактори, допринасящи за тази устойчивост, е това, което икономистите наричат „златните белезници“ на ниските лихви по ипотечните кредити. Лихвите по ипотечните кредити, силно повлияни от решенията на Фед за лихвените проценти, останаха забележително ниски благодарение на рязкото увеличаване на броя на купуваните жилища по време на пандемията. Собствениците на жилища, които са си осигурили ипотечни кредити при исторически ниски лихвени проценти, едва ли ще се откажат от тях, дори и при повишаване на лихвените проценти.

Въпреки очакванията за намаляване на лихвените проценти от страна на Фед, отразени в икономическите прогнози от декември, настоящите ниски лихвени проценти по ипотечните кредити служат като значителен възпиращ фактор за собствениците на жилища, които обмислят да ги продадат.

Друг фактор, допринасящ за стабилността на икономиката, е силното финансово състояние на потребителите. Плащанията за стимулиране на икономиката и намалените разходи за услуги по време на пандемията укрепиха спестовните сметки на много американци. Освен това стабилността на пазара на труда, характеризираща се с ниски нива на безработица и увеличение на заплатите, допълнително укрепи финансите на потребителите.

Анализаторите очакват Фед да запази основния си лихвен процент на предстоящото заседание през март, отразявайки наблюдаваната стабилност и устойчивост на икономиката в условията на високи лихвени проценти.

Източник

Kоста работи в крипто индустрията от над 4 години. Той се стреми да представя различни гледни точки по дадена тема и харесва сектора заради неговата прозрачност и динамика. В работата си той се фокусира върху балансираното отразяване на събитията и развитието в крипто пространството, като предоставя информация на своите читатели от неутрална гледна точка.

Telegram

СПОДЕЛИ: СПОДЕЛЯНИЯ
Още Други Новини

Ключови събития в САЩ, които да следим тази седмица – ще се отразят ли на крипто пазарите?

Първата седмица на юли носи няколко важни събития в САЩ, които могат да повлияят както на традиционните пазари, така и на сектора на криптовалутите.

30.06.2025 13:00 2 мин. четене Alexander Zdravkov

Ето как трябва да изглежда едно крипто портфолио според експерт

Рик Еделман, един от най-влиятелните гласове в областта на личните финанси, радикално промени позицията си по отношение на разпределението на криптовалутите. След години на предпазлив оптимизъм, той вече вярва, че дигиталните активи заслужават много по-голям дял в инвестиционните портфейли от всякога.

30.06.2025 10:15 2 мин. четене Alexander Zdravkov

Законът GENIUS може да промени правната битка срещу До Куон

В делото срещу Terraform Labs и нейния съосновател До Куон защитата поиска от Федералния съд за Южния окръг на Ню Йорк да удължи срока за подаване на документи преди съдебния процес с две седмици, като го отложи след първоначалната дата 1 юли 2025 г.

30.06.2025 9:30 1 мин. четене Alexander Zdravkov

Какво разкриват новите данни от Брайън Армстронг за институционалния прием на криптовалутите

Брайън Армстронг, главен изпълнителен директор на Coinbase, отбеляза значително ускорение в приема на криптовалутите от институционалните инвеститори, което се дължи до голяма степен на нарастващата популярност на спот борсово търгуваните фондове и увеличената употреба на Coinbase Prime сред големите корпорации.

30.06.2025 7:00 2 мин. четене Alexander Zdravkov
Все още няма коментари!

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван.