Въпреки че лихвените проценти остават на 23-годишен връх, безработицата остава ниска, акциите продължават да достигат рекордни стойности и няма признаци за предстояща рецесия. Това състояние на ситуацията предизвиква недоумение сред икономистите.
Традиционно, когато Федералният резерв повишава лихвените проценти, за да се бори с инфлацията, това увеличава риска от рецесия. В исторически план икономиката на САЩ често изпада в спад под тежестта на нарастващите разходи по заемите. Тази закономерност обаче не се прояви в настоящия сценарий.
Устойчивостта на американската икономика в условията на високи лихвени проценти е поразителна. Икономистите отдават тази устойчивост отчасти на изключително ниските лихвени проценти по ипотечните кредити, осигурени от собствениците на жилища по време на пандемията.
Драстичните намаления на лихвените проценти от страна на Фед доведоха до почти нулеви лихвени проценти по време на пандемията, което позволи на собствениците на жилища да си осигурят изгодни ипотечни условия. Освен това през последните години много американци поддържат стабилни семейни финанси.
Председателят на Фед Джером Пауъл подчерта значението на агресивното повишаване на лихвените проценти от страна на централната банка, дори признавайки, че то може да предизвика дискомфорт у някои американци. Пауъл призна, че очакванията са били за увеличаване на безработицата, което е често срещана последица от подобни парични политики, но това не се е случило.
Този озадачаващ икономически феномен от решаващо значение предпази американците от тежките икономически последици на рецесията.
Един от съществените фактори, допринасящи за тази устойчивост, е това, което икономистите наричат „златните белезници“ на ниските лихви по ипотечните кредити. Лихвите по ипотечните кредити, силно повлияни от решенията на Фед за лихвените проценти, останаха забележително ниски благодарение на рязкото увеличаване на броя на купуваните жилища по време на пандемията. Собствениците на жилища, които са си осигурили ипотечни кредити при исторически ниски лихвени проценти, едва ли ще се откажат от тях, дори и при повишаване на лихвените проценти.
Въпреки очакванията за намаляване на лихвените проценти от страна на Фед, отразени в икономическите прогнози от декември, настоящите ниски лихвени проценти по ипотечните кредити служат като значителен възпиращ фактор за собствениците на жилища, които обмислят да ги продадат.
Друг фактор, допринасящ за стабилността на икономиката, е силното финансово състояние на потребителите. Плащанията за стимулиране на икономиката и намалените разходи за услуги по време на пандемията укрепиха спестовните сметки на много американци. Освен това стабилността на пазара на труда, характеризираща се с ниски нива на безработица и увеличение на заплатите, допълнително укрепи финансите на потребителите.
Анализаторите очакват Фед да запази основния си лихвен процент на предстоящото заседание през март, отразявайки наблюдаваната стабилност и устойчивост на икономиката в условията на високи лихвени проценти.
Докато пазарите реагират нервно на новите търговски мерки на президента Тръмп, основателката на ARK Invest Кати Ууд заема противоположна позиция: Тя вярва, че настоящите сътресения в крайна сметка могат да отворят пазарите и да доведат до дългосрочен растеж.
С бавното изместване на глобалния баланс на финансовата мощ, Китай предприема стратегически ходове, за да превърне юана в сериозна алтернатива в международната търговия.
Въпреки последните признаци на икономическа сила, милиардерът инвеститор Стив Коен остава предпазлив относно перспективите за САЩ, предупреждавайки, че растежът може да се забави повече, отколкото пазарите са склонни да признаят.
Вълна от икономически тревожни сигнали разклаща доверието във финансовото състояние на Япония.