Новата банка за развитие (НБР) активно следва стратегия за подобряване на операциите си по финансиране чрез използване на местни валути, вместо да разчита на щатския долар.
Неотдавнашните увеличения на разходите по заеми, свързани с долара, накараха НБР да проучи алтернативи, по-специално местни валути, за своите кредитни дейности. Тази промяна бе повлияна от налагането на санкции на Русия от страна на САЩ поради конфликта в Украйна, което доведе до ограничения на възможностите на други държави членки да получават заеми от НБР.
В отговор на тези предизвикателства и на нарушаването на редовните ѝ операции коалицията БРИКС започва да полага усилия за набиране на средства и предлагане на нови заеми, деноминирани в местни валути.
Енох Годонгвана, министър на финансите на Южна Африка подчерта, че целта на НБР е да насърчи използването на местни валути сред страните членки. Целта е да се смекчи въздействието на колебанията на валутните курсове и да се отпускат заеми на страните в съответните им национални валути.
Годонгвана подчерта:
Много страни членки на НБР изразиха предпочитание към заеми в собствените си валути.
Той призна, че макар настоящите усилия на банката да не отговарят на очакванията на страните членки, стратегическата насока е да се постигне по-тясно съответствие с тези предпочитания.
Поради това банката на БРИКС се стреми да намали зависимостта си от щатския долар и да премине към предлагане на кредити в местни валути. Последиците от този преход за световните финансови пазари ще станат по-ясни, когато процесът набере скорост. Алиансът БРИКС активно проучва различни възможности за намаляване на зависимостта от долара, а възприемането на кредитирането в местна валута представлява нов подход.
Важно е да се отбележи, че тази промяна е преди всичко отговор на преобладаващите пазарни условия и предизвикателства, а не просто политическо изискване. Оперативният капацитет на НБР беше сериозно засегнат от санкциите, което доведе до загуба на възможности за финансиране.
Алиансът се ангажира с дискусии със Саудитска Арабия относно потенциални решения за финансиране; резултатът от тези дискусии обаче е в процес на очакване.
Според информация от Santiment, в началото на юли се наблюдава скок в онлайн дискусиите по широк спектър от теми, свързани с криптовалутите, като Solana ETF, стабилни монети, виртуални валути, Robinhood и AI бот проекти като Yapyo & Kaito водят в класацията по споменавания в различните платформи.
Вероятността САЩ да влезе в рецесия през 2025 г. е спаднала значително, според най-новите пазарни данни на платформата за прогнози Polymarket, където вероятността за рецесия е спаднала до едва 22%, което е значителен спад спрямо по-ранните върхове през април и май.
Неотдавнашно проучване разкрива, че над 70% от крипто инвеститорите в САЩ подкрепят настоящия подход на президента Доналд Тръмп към политиката за дигиталните активи, което отразява нарастващия оптимизъм в сектора.
Мексиканският милиардер и Биткойн ентусиаст Рикардо Салинас поднови предупреждението си за рисковете, свързани с фиатните валутни системи, призовавайки хората да преосмислят финансовите си стратегии в светлината на това, което според него е предстоящ паричен колапс.