През септември крипто пазарът се представи слабо, като ключовите показатели като обеми, волатилност и отворен интерес (OI) останаха слаби през целия месец.
Данните от CoinMarketCap разкриха, че общата пазарна капитализация на криптовалутите е намаляла с около 1.7% през изминалия месец. Основните криптовалути като Биткойн (BTC) и Етериум (ETH) се търгуваха в тесен диапазон. Това приглушено ценово действие обезкуражи трейдърите от активно участие в платформите за търговия с криптовалути.
Reflexivity Research, компания за проучване на дигитални активи, съобщи, че обемите на основните борси като Binance (BNB) и OKX продължиха да показват слаба активност. Това рязко контрастираше с предходните години, когато трейдърите често се занимаваха с бързо прибиране на печалби.
Забележително е, че ликвидното предлагане на Биткойн и Етериум допълнително намаля през септември, както сочат данните на Glassnode. Изглежда че трейдърите все повече се обръщат към самостоятелно попечителство поради намаляващото доверие в стабилността на борсите, както и поради привлекателността на алтернативни опции като стейкинг и дългосрочно държане.
Изненадващо, крипто пазарът, някога известен с дивите си ценови колебания, навлезе във фаза на относителна стабилност. Едномесечната реализирана волатилност на Биткойн намаля през септември, което съответства на спада в стойността на актива.
Както историческите, така и перспективните показатели за волатилност отразяваха общото усещане за потисната пазарна активност. Индексът на подразбиращата се променливост на „Deribit“ също намаля през септември, което показва очакване за продължаваща ниска активност на пазара в близко бъдеще.
В резултат на това надеждите за значителен ценови скок намаляха.
Пазарите на деривати играят ключова роля в сферата на дигиталните активи, тъй като криптовалутите по своята същност са спекулативни, а опитните търговци се стремят да се възползват от потенциалните колебания в стойността.
Откритият интерес (OI), който измерва размера на капитала, инвестиран в деривати във всеки един момент, е ценна метрика за анализ на този пазар. OI проследява броя на активните позиции на пазара, включително лонг и шорт позиции.
Според Reflexivity Research стойността в долари, заключена в неуредени договори за Биткойн на фючърсните борси, е продължила да намалява през септември. Забележително е, че пазарът на фючърси все още не се е възстановил от сътресенията, преживени през предходния месец, когато милиарди долари в OI бяха изтрити в най-големия срив на крипто пазара през 2023 г.
Европейският банков гигант UniCredit се готви да предложи на своите професионални клиенти нов инвестиционен продукт, свързан с ВТС ETF (IBIT) на BlackRock, според доклад на Bloomberg.
След като Комисията за ценни книжа и борси на САЩ (SEC) вече даде зелена светлина на спот ETF-ите за Биткойн и Етериум, вниманието сега се насочва към следващата вълна от борсово търгувани фондове, обезпечени с криптовалути.
Докато крипто пазарите преминават през поредната седмица на нестабилност и променящо се настроение, трейдърите все повече насочват вниманието си към нововъзникващите алткойни и токени с висока динамика.
Кънектикът официално се дистанцира от приема на дигитални активи като Биткойн от страна на правителството. На 30 юни губернаторът Нед Ламонт подписа закон 7082, който налага строги ограничения върху начина, по който щата и неговите агенции могат да работят с криптовалути.