Икономическите експерти отново бият тревога, предупреждавайки за потенциален спад в икономиката на САЩ през втората половина на 2023 г.
Тези предупреждения идват от някои от най-изтъкнатите имена във финансовата индустрия, включително Джейми Димън, главния изпълнителен директор на JPMorgan и инвеститора милиардер Стан Друкенмилър.
Бъдещите рискове са значителни, а последиците от рецесията могат да бъдат тежки. Предвид тези обстоятелства Димън заяви, че „с удоволствие би приел лека рецесия„. Друкенмилър, от друга страна, предупреди, че предстои твърдо приземяване и че би било „наивно да не сме отворени за нещо наистина, наистина лошо„.
Въпреки предупрежденията на изпълнителни директори, икономисти и анализатори, през изминалата година икономиката на САЩ остана сравнително силна. Въпреки това имаше значителни предизвикателства, сред които високата инфлация, повишените цени на бензина и спадът на пазарите с 20%. Въпреки това Съединените щати успяха да избегнат рецесия.
Том Баркин, президентът на Федералната резервна банка на Ричмънд заяви през януари, че това е била „най-прогнозираната потенциална рецесия в историята„. Експертите обаче призоваха за предпазливост, тъй като има няколко причини, поради които този път рецесията може да е по-вероятна.
Един от значимите фактори са по-високите лихвени проценти и затягането на кредитирането. Федералният резерв повиши лихвените проценти с по-бърз темп от обичайното, а според някои продължаващата регионална банкова криза в САЩ е ранен предупредителен знак за стрес в системата.
Експертите на Фед прогнозираха през март, че „потенциалните икономически последици от неотдавнашните събития в банковия сектор“ ще доведат до „лека рецесия, която ще започне по-късно тази година„.
Банковите фалити могат да затруднят вземането на заеми, което може да ограничи разходите и да натежи на икономическата активност. Неотдавнашно проучване на Фед потвърди, че кредиторите затягат стандартите си и търсенето и предлагането на кредити вече е близо до нивата от 2008 г.
Торстен Слок, главен икономист в Apollo Global Management, предупрди, че при положение че инфлацията все още е 5%, което е доста над целта на Фед за 2% инфлация, а Фед няма да намали лихвените проценти скоро, условията за кредитиране ще продължат да се затягат и в резултат на това предстои рецесия, която може да бъде по-дълбока или по-дълга от консенсусните очаквания в момента.
Исторически погледнато, рецесията обикновено съвпада с пика на инфлацията, а в Съединените щати наближава една година от достигането на инфлацията на най-високото ниво от 9.1% през юни 2022 г.
Въпреки това Бари Гилбърт, стратег по разпределение на активите в LPL Financial, предупреди, че все още „не сме излезли от гората“, въпреки че засега не сме станали свидетели на рецесия.
Ако икономиката изпадне в рецесия през втората половина на годината, това може да се дължи на първоначалното изоставане на Фед в борбата с инфлацията, както и на забавянето на паричната политика.
Въпреки че попътният вятър от търсенето след пандемията допринася за устойчивостта на икономиката, рецесия все още може да настъпи. Ето защо е важно икономиката да се следи отблизо и да се подготвим за потенциални спадове.
Няколко от най-големите банки в САЩ, включително организации, свързани с JPMorgan, Bank of America, Citigroup и Wells Fargo, проучват възможността за създаване на обща стабилна монета, според източници, запознати с дискусиите.
Основната инфлация в Япония се повиши до 3.5% през април, най-високото ниво от началото на 2023 г., подхранена от растящите цени на вътрешния пазар и продължаващите търговски напрежения със САЩ.
Въпреки неотдавнашното възстановяване на фондовия пазар, институционалните инвеститори проявяват все по-голяма предпазливост към американските акции, което сигнализира за коренна промяна в глобалната инвестиционна стратегия.
FIFA разширява амбициите си в Web3, като пуска специално създадена блокчейн платформа на Avalanche, предназначена да бъде домакин на разрастващата се екосистема от дигитални колекционерски предмети.