Франция и Германия са изправени пред икономически предизвикателства, докато Обединеното кралство запазва стабилността си. В Испания и Италия обаче се наблюдават признаци на подобрение.
Предприятията в цяла Европа се борят с тежки условия, характеризиращи се с нарастваща инфлация и високи разходи по заеми поради повишените лихвени проценти. В резултат на това много компании трябваше да спрат или да отложат проекти, тъй като обслужването на дълговете става все по-тежко, което се отразява на инвестициите и наемането на персонал.
Последният индекс на Weil European Distress Index от април 2024 г., обхващащ 3,750 листвани на борсата компании, подчертава няколко основни извода. Индексът отчита различни фактори, свързани с ликвидността, рентабилността, риска, оценката, инвестициите и финансовите пазари, за да оцени затрудненията на предприятията в Европа.
Германия се очертава като най-затруднения пазар, като по-малките фирми са най-силно засегнати от нарастващите лихвени проценти и предизвикателствата, свързани с ликвидността. Особено засегнати са отрасли като промишлеността, здравеопазването, търговията на дребно и недвижимите имоти.
Секторът на недвижимите имоти е подложен на значително напрежение поради намаляването на стойността на имотите и трудностите при рефинансирането. Промишлените предприятия са изправени пред прекъсвания на веригата на доставки, особено след нападенията на хутите в Червено море, довели до спиране на производството.
Потребителският сектор и секторът на търговията на дребно се борят с кризата на издръжката на живота, което оказва влияние върху навиците за харчене и води до несъстоятелност. Въпреки това секторът на здравеопазването показва известна устойчивост, като инвеститорите проявяват предпазлив оптимизъм.
Икономическите перспективи на Германия остават потиснати, с рискове от рецесия поради високите лихвени проценти и предизвикателствата на пазара на труда. Във Франция продължават да се наблюдават нива на затруднения над средните, докато в Обединеното кралство се наблюдава леко подобрение въпреки по-високите разходи по заемите.
От друга страна, в Италия и Испания се наблюдават намаляващи равнища на затруднения и по-добри перспективи за растеж в сравнение с други европейски пазари, което дава надежда за възстановяване.
Чанпен Джао, бившият шеф на Binance, намекна за възможността за нова инициатива, която ще позволи на притежателите на BNB токени да получат право на дългосрочно пребиваване в Обединените арабски емирства чрез модел за стейкинг на токени.
След седмица на рекордни печалби на американските пазари, инвеститорите пренасочват вниманието си към по-спокоен, но решаващ период от макроикономически събития.
Първата седмица на юли донесе забележителни постижения в крипто инфраструктурата, управлението и търговията.
Нежеланието на Европа да приеме стабилни монети и блокчейн технологията може да подкопае нейната парична суверенност и да маргинализира еврото в следващата фаза на глобалните финанси, според бившия член на управителния съвет на Европейската централна банка Лоренцо Бини Смаги.