Все по-очевидно е, че все повече държави приемат дедоларизацията като стратегически ход. Но какво включва дедоларизацията и защо държавите избират този път? Нека се запознаем с концепцията, за да я разберем по-добре.
Дедоларизацията е процес, при който държавите се стремят да намалят зависимостта си от щатския долар като резервна валута, средство за размяна и разчетна единица. През последните години различни държави и региони предприеха инициативи в посока дедоларизация, водени от комбинация от геополитически, икономически и стратегически фактори.
Видни примери за това са Китай, Русия, Бразилия и Европейският съюз, които предприеха мерки за намаляване на зависимостта си от доларът в международните транзакции и на финансовите пазари.
За някои държави като Китай и Русия намаляването на влиянието на щатския долар служи като средство за противодействие на възприеманата американска хегемония и за смекчаване на въздействието на американските санкции.
Други държави, особено тези от еврозоната, се стремят към дедоларизация, за да насърчат международното използване на собствената си валута – еврото, като по този начин повишават глобалния си икономически статут и си осигуряват по-голяма финансова независимост.
Друга движеща сила на дедоларизацията е желанието да се насърчи по-разнообразна и по-устойчива световна финансова система, която е по-малко уязвима от особеностите на една доминираща резервна валута. В този контекст дедоларизацията се разглежда като начин да се намалят рисковете, свързани с прекомерната зависимост от щатския долар, като същевременно се насърчава стабилността и се ограничава потенциалът за икономическо разпространение.
През 2020 г. Иран и Русия решиха да преустановят търговията в долари и вместо това да използват съответните си национални валути като средство за заобикаляне на американските санкции. По подобен начин Венецуела проучва алтернативни валути като еврото и китайския юан, за да избегне американските санкции.
Например Европа има за цел да се включи в търговията с Иран, но иска да избегне прилагането на американските закони при осъществяването на бизнес с тази страна. Подобни фактори карат държавите да се застъпват за дедоларизация, за да намалят излагането си на американските санкции, които правителството на САЩ ефективно използва за налагане на външнополитическите си цели. Експертите обаче остават скептични относно възможността за пълен отказ от долара.
Отказът от долара може да има значителни последици за световната финансова система и американската икономика. То може да отслаби американското влияние и власт, позволявайки на други държави да упражняват по-голям контрол върху вътрешните си икономически политики.
Освен това Кения наскоро обяви значителен напредък в усилията си в посока дедоларизация. На 11 април 2023 г. президентът Уилям Руто разкри, че страната е намерила начин да купува петрол, като използва кенийския шилинг вместо щатския долар.
Стабилните монети вече не са просто крипто инструмент – те променят финансовия достъп, плащанията и дори динамиката на централното банкиране.
Крипто пазарът продължава да подава бичи сигнали, като индексът на страха и алчността на CMC се задържа на ниво 67 въпреки лекото отстъпление от вчера.
Според информация, разпространена в основните социални платформи от понеделник насам, BitGo е предприела дискретна стъпка към превръщането си в публична компания в Съединените щати.
Тъй като крипто пазарите набират скорост през втората половина на 2025 г., поредица от ключови регулаторни и макроикономически събития са готови да оформят настроенията, ликвидността и ценовите действия в пространството.