Начало » Защо държавите бягат от долара за сметка на собствените си валути?

Защо държавите бягат от долара за сметка на собствените си валути?

26.06.2023 11:00 2 мин. четене Kosta Gushterov
СПОДЕЛИ: СПОДЕЛЯНИЯ
Защо държавите бягат от долара за сметка на собствените си валути?

Все по-очевидно е, че все повече държави приемат дедоларизацията като стратегически ход. Но какво включва дедоларизацията и защо държавите избират този път? Нека се запознаем с концепцията, за да я разберем по-добре.

Дедоларизацията е процес, при който държавите се стремят да намалят зависимостта си от щатския долар като резервна валута, средство за размяна и разчетна единица. През последните години различни държави и региони предприеха инициативи в посока дедоларизация, водени от комбинация от геополитически, икономически и стратегически фактори.

Видни примери за това са Китай, Русия, Бразилия и Европейският съюз, които предприеха мерки за намаляване на зависимостта си от доларът в международните транзакции и на финансовите пазари.

За някои държави като Китай и Русия намаляването на влиянието на щатския долар служи като средство за противодействие на възприеманата американска хегемония и за смекчаване на въздействието на американските санкции.

Други държави, особено тези от еврозоната, се стремят към дедоларизация, за да насърчат международното използване на собствената си валута – еврото, като по този начин повишават глобалния си икономически статут и си осигуряват по-голяма финансова независимост.

Друга движеща сила на дедоларизацията е желанието да се насърчи по-разнообразна и по-устойчива световна финансова система, която е по-малко уязвима от особеностите на една доминираща резервна валута. В този контекст дедоларизацията се разглежда като начин да се намалят рисковете, свързани с прекомерната зависимост от щатския долар, като същевременно се насърчава стабилността и се ограничава потенциалът за икономическо разпространение.

През 2020 г. Иран и Русия решиха да преустановят търговията в долари и вместо това да използват съответните си национални валути като средство за заобикаляне на американските санкции. По подобен начин Венецуела проучва алтернативни валути като еврото и китайския юан, за да избегне американските санкции.

Например Европа има за цел да се включи в търговията с Иран, но иска да избегне прилагането на американските закони при осъществяването на бизнес с тази страна. Подобни фактори карат държавите да се застъпват за дедоларизация, за да намалят излагането си на американските санкции, които правителството на САЩ ефективно използва за налагане на външнополитическите си цели. Експертите обаче остават скептични относно възможността за пълен отказ от долара.

Отказът от долара може да има значителни последици за световната финансова система и американската икономика. То може да отслаби американското влияние и власт, позволявайки на други държави да упражняват по-голям контрол върху вътрешните си икономически политики.

Освен това Кения наскоро обяви значителен напредък в усилията си в посока дедоларизация. На 11 април 2023 г. президентът Уилям Руто разкри, че страната е намерила начин да купува петрол, като използва кенийския шилинг вместо щатския долар.

Telegram

СПОДЕЛИ: СПОДЕЛЯНИЯ
Още Други Новини

Чанпен Джао наруши мълчанието си за излежаната присъда

Основателят на Binance, Чанпен Джао, наруши мълчанието си относно престоя си зад решетките, описвайки четирите месеца, прекарани в американски затвор, като един от най-разтърсващите и поучителни периоди в живота си.

07.05.2025 21:00 1 мин. четене Alexander Zdravkov

Тръмп и видни фигури от Уолстрийт ще водят преговори с държавите от Близкия Изток

Президентът Доналд Тръмп ще направи първото си пътуване в чужбина след завръщането си на поста, като ще оглави високопоставена делегация на САЩ в Саудитска Арабия, Катар и Обединените арабски емирства следващата седмица.

07.05.2025 19:00 2 мин. четене Alexander Zdravkov

eToro планира да се листне на Nasdaq

Израелската платформа за търговия eToro се готви да стане публична в САЩ, като целта е да достигне оценка до $4 милиарда, след като успее да се регистрира на борсата Nasdaq под тикера „ETOR“.

07.05.2025 18:00 2 мин. четене Alexander Zdravkov

S&P 500 демонстрира рядка тенденция – пазарните сигнали остават противоречиви

Април донесе необичайна промяна на американския фондов пазар. Индексът S&P 500 се срина с повече от 10% през месеца, но след това се възстанови и затвори на ниво, което е само с 2% по-ниско от началната си стойност.

07.05.2025 16:00 2 мин. четене Alexander Zdravkov
Все още няма коментари!

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.