Начало » Други » Ето на какво се дължи ускорената дедоларизация според Лин Олдън

Ето на какво се дължи ускорената дедоларизация според Лин Олдън

29.05.2023 19:00 2 мин. четене Kosta Gushterov
СПОДЕЛИ: СПОДЕЛЯНИЯ
Ето на какво се дължи ускорената дедоларизация според Лин Олдън

Макроикономическият експерт Лин Олдън идентифицира два важни фактора, които подхранват вълната на дедоларизация.

В интервю за шоуто на Джей Мартин, Олдън обясни, че намаляването на доверието в американските държавни облигации сред другите държави е ключов фактор.

Макроспециалистът посочи, че доходността, предлагана от американските държавни ценни книжа, е по-ниска от инфлацията, което кара много държави да търсят алтернативни инвестиционни възможности.

През изминалата година дедоларизацията отбеляза забележимо ускорение, което се дължи главно на две фундаментални причини. Първо, след световната финансова криза и последвалите години множество държави стигнаха до извода, че инвестирането в американски държавни ценни книжа е непривлекателно.

Те не желаят да финансират правителството на САЩ, когато са изправени пред отрицателна реална доходност.

През цялата 2010 г. доходността на държавни облигации постоянно е по-ниска от инфлацията, докато доходността на държавните облигации с по-дълъг срок на погасяване плътно съответства на индекса на потребителските цени.

Тези активи се представиха по-слабо в сравнение с акциите, недвижимите имоти и други алтернативи. Вследствие на това много правителства предпочетоха да не подкрепят такива инвестиции.

Олдън подчерта още, че държавите се отклоняват от долара поради опасения, че правителството на САЩ може да изземе резервите им във всеки един момент. Според Олдън тези държави разбират, че съдбата на техните доларови резерви е в ръцете на няколко избрани политици във Вашингтон.

Държавната хазна и пазарът на долари функционират като разрешена счетоводна книга, което означава, че на отделни лица може да бъде отказан достъп до нея. Активите могат да бъдат едностранно конфискувани, макар и не произволно. През последните 50 години повечето държави по света преживяват периоди, в които по един или друг начин изпадат в немилост пред Вашингтон.

Вследствие на това много държави обмислят да намалят зависимостта си от долара и държавните ценни книжа, тъй като осъзнават, че малка група лица във Вашингтон има властта да замрази средствата им само с един жест.

Kоста работи в крипто индустрията от над 4 години. Той се стреми да представя различни гледни точки по дадена тема и харесва сектора заради неговата прозрачност и динамика. В работата си той се фокусира върху балансираното отразяване на събитията и развитието в крипто пространството, като предоставя информация на своите читатели от неутрална гледна точка.

Telegram

СПОДЕЛИ: СПОДЕЛЯНИЯ
Още Други Новини

Управителят на Английската централна банка с предупреждение за стабилните монети

Управителят на Английската централна банка Андрю Бейли изрази силна загриженост относно нарастващия стремеж към приемане на стабилни монети, като призова банките да се въздържат от емитиране на собствени дигитални валути.

14.07.2025 12:15 2 мин. четене Alexander Zdravkov

Националната банка на Чехия инвестира в Coinbase

Чешката национална банка ( CNB) навлезе в крипто сектора с инвестиция от $18 милиона в Coinbase, като закупи 51,732 акции през второто тримесечие на 2025 г., според подадена информация от Комисията по ценните книжа и фондовите борси на САЩ.

14.07.2025 8:00 1 мин. четене Alexander Zdravkov

Златото превъзхожда американския пазар на акции в продължение на 25 години

В изненадваща дългосрочна промяна в представянето златото официално изпреварва американския фондов пазар през последните 25 години – включително дивидентите.

13.07.2025 16:00 2 мин. четене Alexander Zdravkov

Седмичен обзор: Какво се случи през изминалата седмица при криптовалутите?

През изминалата седмица в крипто индустрията се появиха множество важни съобщения – от революционни разработки в областта на Етериум до рекордна активност на DeFi и важни актуализации на протоколи.

13.07.2025 15:15 3 мин. четене Alexander Zdravkov
Все още няма коментари!

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван.