НАЧАЛО Други

Ето на какво се дължи ускорената дедоларизация според Лин Олдън

29.05.2023 19:00 2 мин. четене
СПОДЕЛИ: СПОДЕЛЯНИЯ
Ето на какво се дължи ускорената дедоларизация според Лин Олдън

Макроикономическият експерт Лин Олдън идентифицира два важни фактора, които подхранват вълната на дедоларизация.

В интервю за шоуто на Джей Мартин, Олдън обясни, че намаляването на доверието в американските държавни облигации сред другите държави е ключов фактор.

Макроспециалистът посочи, че доходността, предлагана от американските държавни ценни книжа, е по-ниска от инфлацията, което кара много държави да търсят алтернативни инвестиционни възможности.

През изминалата година дедоларизацията отбеляза забележимо ускорение, което се дължи главно на две фундаментални причини. Първо, след световната финансова криза и последвалите години множество държави стигнаха до извода, че инвестирането в американски държавни ценни книжа е непривлекателно.

Те не желаят да финансират правителството на САЩ, когато са изправени пред отрицателна реална доходност.

През цялата 2010 г. доходността на държавни облигации постоянно е по-ниска от инфлацията, докато доходността на държавните облигации с по-дълъг срок на погасяване плътно съответства на индекса на потребителските цени.

Тези активи се представиха по-слабо в сравнение с акциите, недвижимите имоти и други алтернативи. Вследствие на това много правителства предпочетоха да не подкрепят такива инвестиции.

Олдън подчерта още, че държавите се отклоняват от долара поради опасения, че правителството на САЩ може да изземе резервите им във всеки един момент. Според Олдън тези държави разбират, че съдбата на техните доларови резерви е в ръцете на няколко избрани политици във Вашингтон.

Държавната хазна и пазарът на долари функционират като разрешена счетоводна книга, което означава, че на отделни лица може да бъде отказан достъп до нея. Активите могат да бъдат едностранно конфискувани, макар и не произволно. През последните 50 години повечето държави по света преживяват периоди, в които по един или друг начин изпадат в немилост пред Вашингтон.

Вследствие на това много държави обмислят да намалят зависимостта си от долара и държавните ценни книжа, тъй като осъзнават, че малка група лица във Вашингтон има властта да замрази средствата им само с един жест.

Telegram

СПОДЕЛИ: СПОДЕЛЯНИЯ
Още Други Новини

БРИКС: Руски министър с важно съобщение за финансовото бъдеще на съюза

Заместник-министърът на външните работи на Русия Сергей Рябков сподели в интервю, че страните от БРИКС обсъждат използването на трансакции със стабилни монети и на платформа за плащания в CBDC с цел подобряване на финансовата интеграция.

24.04.2024 7:00 1 мин. четене

БРИКС: Ще замени ли съюза долара с криптовалути?

Страните от БРИКС развиват смела програма за отказ от щатския долар в полза на единна криптовалута за международна търговия.

23.04.2024 16:00 2 мин. четене

Уличиха двама адвокати от SEC в неправомерни действия срещу крипто проект

Двама адвокати на Комисията по ценните книжа и борсите (SEC) – Майкъл Уелш и Джоузеф Уоткинс – подадоха оставка след критики от страна на федерален съдия за работата им по крипто дело, свързано с платформата DEBT Box на Digital Licensing Inc.

23.04.2024 15:00 1 мин. четене

Прогноза за бъдещето на долара от Morgan Stanley

Morgan Stanley прогнозира светло бъдеще за щатския долар (USD), въпреки опасенията във финансовата сфера за неговата уязвимост в условията на многополюсен валутен пейзаж.

23.04.2024 14:00 1 мин. четене

Подкрепете CryptoDNES

QR код към биткойн адреса:

QR код към етериум адреса:

Все още няма коментари!

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.