Тази седмица пазарът на криптовалути отбеляза значителен спад, който засегна не само Биткойн (BTC), който отбеляза спад от 3.4% през изминалата седмица, търгувайки се за $67,700 към момента на писане на статията, но и няколко алткойна.
Тази волатилност беше очевидна, тъй като много алткойни се сринаха с двуцифрени проценти.
Въз основа на данни от CoinMarketCap Cardano (ADA) отбеляза спад от до 11.5% през изминалата седмица, докато Uniswap (UNI) и Dogecoin (DOGE) потънаха съответно с цели 13%.
Пазарните нагласи се изместиха към избягване на риска след индикациите на представители на Федералния резерв, които предполагаха забавяне на намаляването на референтната лихва по федералните фондове. Това доведе до повишаване на лихвените проценти в САЩ и в световен мащаб.
Агенция Bloomberg съобщи за нарастване на доходността на 10-годишните държавни облигации на САЩ с 6 базисни пункта през последния ден и с 22 базисни точки през последния месец, достигайки 4.37%. По подобен начин доходността на облигациите на повечето европейски държави също отбеляза едноцифрено увеличение с един базисен пункт за същите периоди.
С повишаването на лихвените проценти по ценните книжа активите с фиксирана доходност станаха по-привлекателни в сравнение с по-рискови активи като акции с растеж и криптовалути, което доведе до спад в цените на криптовалутите, както се наблюдаваше през тази седмица.
Що се отнася до конкретни токени, Cardano се сблъска с негативни новини, тъй като Grayscale обяви премахването му от мултиасетните фондове по време на тримесечното ребалансиране. Въпреки потенциала си на бърз и евтин блокчейн, Cardano трудно успява да привлече очакваните потребители и разработчици, което води до съмнения на инвеститорите относно неговото бъдеще.
За разлика от тях, при Uniswap се наблюдаваха по-положителни развития с надхвърлянето на $2 трилиона за всички времена в обема на търговията.
Спадът на Dogecoin може да се отдаде отчасти на намалената привлекателност на меме монетите в условията на нарастващи лихвени проценти.
Цените на криптовалутите често са корелирани с акциите за растеж и технологичните акции, което ги прави податливи на спадове при повишаване на лихвените проценти или при очаквания за такива движения. В перспектива до 2024 г. инвеститорите трябва да обмислят възможността за надценяване на пазара и рисковете, свързани със спад на растежа или печалбите, което може да предизвика по-широки разпродажби, засягащи и криптовалутите.
iShares ВТС Trust (IBIT) на BlackRock официално премина границата от 700,000 BTC, затвърждавайки позицията си на един от най-бързо развиващите се борсово търгувани фондове във финансовата история.
Биткойн може би се готви за значително движение, тъй като волатилността му продължава да се затяга, според крипто анализатора Аксел Адлер.
През юли се сблъскват две важни събития, които могат да определят бъдещето на Биткойн в САЩ – и двете свързани с администрацията на президента Тръмп и разширяващата се програма за криптовалути.
Продуктите за инвестиции в дигитални активи отбелязаха приток от $1.04 милиарда през миналата седмица, което доведе общите активи под управление (AuM) до рекордните $188 милиарда, според последния доклад на CoinShares.