Начало » Други » Защо американската икономика цъфти, докато Китай страда?

Защо американската икономика цъфти, докато Китай страда?

30.03.2024 14:24 2 мин. четене Kosta Gushterov
СПОДЕЛИ: СПОДЕЛЯНИЯ
Защо американската икономика цъфти, докато Китай страда?

През 2008 г. статия, публикувана от "The New Yorker", предложи промяна на парадигмата: Американската глобална доминация отслабва, отстъпвайки място на възходящи сили като Китай, Индия и Русия.

През годините оптимизмът за възхода на Китай намери отзвук в издания като „Foreign Affairs“ през 2011 г., което нарече Китай „Неизбежната суперсила„, и в прокламираното от „The Economistпрез 2018 г. „Китайският век е в разгара си„. През последните години обаче се наблюдава преоценка на тези прогнози.

Съмненията сега помрачават разказа за неизбежното икономическо превъзходство на Китай. Прогнозите за това, че Китай ще надмине икономиката на САЩ в рамките на едно десетилетие, изглеждат несигурни, което повдига въпроси за ролята му на световен лидер.

Икономическите показатели на Китай показват тревожна история: застой в растежа на населението, бягство на предприемачите, намаляващ оптимизъм сред младите хора и срив на фондовия пазар. Преките чуждестранни инвестиции рязко намаляват на фона на опасенията за геополитически рискове и държавна намеса.

За сметка на това икономиката на САЩ остава стабилна и се отличава с ниска инфлация, нарастваща заетост, реални заплати и производителност. Този обрат подчертава ограниченията на икономиката, ръководена от държавата, както се вижда в Китай, където политическият контрол пречи на икономическия растеж. Преходът на бившия китайски лидер Дън Сяопин към глобален капитализъм разгърна предприемаческия потенциал, но при управлението на Си Дзинпин укрепването на властта задушава икономическата динамика.

САЩ са изправени пред вътрешни предизвикателства, включително икономически неравенства, които подхранват антидемократични движения. Администрацията на Байдън трябва да приоритизира реинвестирането във вътрешните икономики и укрепването на съюзите с демократичните държави.

В обобщение, макар възходът на Китай някога да изглеждаше неизбежен, последните тенденции сочат промяна на пейзажа. САЩ запазват икономическата си сила, докато Китай се бори с вътрешни предизвикателства.

Kоста работи в крипто индустрията от над 4 години. Той се стреми да представя различни гледни точки по дадена тема и харесва сектора заради неговата прозрачност и динамика. В работата си той се фокусира върху балансираното отразяване на събитията и развитието в крипто пространството, като предоставя информация на своите читатели от неутрална гледна точка.

Telegram

СПОДЕЛИ: СПОДЕЛЯНИЯ
Още Други Новини

Kraken стартира американска платформа за крипто деривати

Kraken официално стартира своята регулирана в САЩ платформа за крипто деривати, отбелязвайки важна стъпка към сливането на традиционните финансови инструменти с пазарите на дигитални активи.

15.07.2025 21:30 1 мин. четене Alexander Zdravkov

Топ крипто трендове в дискусиите тази седмица

След като Биткойн достигна исторически върхове, в социалните медии се разразиха дискусии, свързани с криптовалутите.

15.07.2025 21:00 2 мин. четене Alexander Zdravkov

Последни данни за инфлацията в САЩ – ще предприеме ли действия Фед?

Инфлацията в САЩ се ускори през юни, което може да попречи на очакванията за предстоящо намаляване на лихвените проценти от страна на Федералния резерв.

15.07.2025 16:40 2 мин. четене Alexander Zdravkov

Grayscale поверително подаде документи за нова регистрация в SEC

Grayscale Investments обяви, че конфиденциално е подала проект на заявление за регистрация по формуляр S-1 в САЩ.

15.07.2025 9:00 1 мин. четене Alexander Zdravkov
Все още няма коментари!

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван.