Home

Защо американската икономика цъфти, докато Китай страда?

30.03.2024 14:24 2мин. четене
СПОДЕЛИ: СПОДЕЛЯНИЯ
Защо американската икономика цъфти, докато Китай страда?

През 2008 г. статия, публикувана от "The New Yorker", предложи промяна на парадигмата: Американската глобална доминация отслабва, отстъпвайки място на възходящи сили като Китай, Индия и Русия.

През годините оптимизмът за възхода на Китай намери отзвук в издания като “Foreign Affairs” през 2011 г., което нарече Китай “Неизбежната суперсила“, и в прокламираното от “The Economistпрез 2018 г. “Китайският век е в разгара си“. През последните години обаче се наблюдава преоценка на тези прогнози.

Съмненията сега помрачават разказа за неизбежното икономическо превъзходство на Китай. Прогнозите за това, че Китай ще надмине икономиката на САЩ в рамките на едно десетилетие, изглеждат несигурни, което повдига въпроси за ролята му на световен лидер.

Икономическите показатели на Китай показват тревожна история: застой в растежа на населението, бягство на предприемачите, намаляващ оптимизъм сред младите хора и срив на фондовия пазар. Преките чуждестранни инвестиции рязко намаляват на фона на опасенията за геополитически рискове и държавна намеса.

За сметка на това икономиката на САЩ остава стабилна и се отличава с ниска инфлация, нарастваща заетост, реални заплати и производителност. Този обрат подчертава ограниченията на икономиката, ръководена от държавата, както се вижда в Китай, където политическият контрол пречи на икономическия растеж. Преходът на бившия китайски лидер Дън Сяопин към глобален капитализъм разгърна предприемаческия потенциал, но при управлението на Си Дзинпин укрепването на властта задушава икономическата динамика.

САЩ са изправени пред вътрешни предизвикателства, включително икономически неравенства, които подхранват антидемократични движения. Администрацията на Байдън трябва да приоритизира реинвестирането във вътрешните икономики и укрепването на съюзите с демократичните държави.

В обобщение, макар възходът на Китай някога да изглеждаше неизбежен, последните тенденции сочат промяна на пейзажа. САЩ запазват икономическата си сила, докато Китай се бори с вътрешни предизвикателства.

Telegram

СПОДЕЛИ: СПОДЕЛЯНИЯ
Още Други Новини

Ето колко е събрала кампанията на Тръмп от крипто дарения

Кампанията на бившия президент Доналд Тръмп отбеляза рязък ръст на крипто даренията, които вече надхвърлят $4 милиона, предимно в Биткойн.

26.07.2024 22:00 1мин. четене

Предупреждение за рисковете от стабилните монети на развиващите се пазари

В неотдавнашен доклад на Съвета за финансова стабилност (FSB) се предупреждава за значителни рискове, свързани с все по-широкото използване на глобални стабилни монети (GSC) на нововъзникващите пазари и в развиващите се икономики (EMDE).

26.07.2024 17:00 1мин. четене

Binance обяви важна актуализация за един от най-големите алткойни

Binance, най-голямта борса за криптовалути в световен мащаб, официално приключи замяната на токени и ребрандирането на Render (RNDR) в Render (RENDER).

26.07.2024 16:30 1мин. четене

Aмериканската икономика расте, на фона на скорошния срив на фондовия пазар

Въпреки мнението на мнозина, икономиката на САЩ бележи сравнително силен растеж, което може да е изненада за мнозина.

26.07.2024 16:11 2мин. четене

Подкрепете CryptoDNES

QR код към биткойн адреса:

QR код към биткойн адреса:

Все още няма коментари!

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.