Икономическият съюз на страните от БРИКС отбеляза значителен ръст в икономическото сътрудничество през тази година, особено в търговските си отношения с Китай, които нараснаха до рекордните $14 милиарда в местни валути.
Докладите сочат, че само в провинция Дзянсу вътрешната търговия на алианса е достигнала 102 милиарда юана през първите два месеца на 2024 г.
Тази цифра бележи рекорден старт на годината, демонстрирайки забележително увеличение от 36% в сравнение с миналата година. Продължаващото разширяване на търговското сътрудничество е в съответствие с усилията на БРИКС за дедоларизация, целящи да повишат значението на местните валути в рамките на алианса. Очаква се тези усилия да продължат до евентуалното въвеждане на колективна местна валута.
Стабилното разрастване на икономическия съюз БРИКС се превърна в ключово геополитическо събитие. По-специално, блокът започна инициатива за разширяване на своята среща на върха през 2023 г. и оттогава активизира сътрудничеството в областта на търговията и икономическите начинания.
Индия се откроява като водещ търговски партньор в рамките на БРИКС, като търговията достига 25.31 милиарда юана. По подобен начин бяха отбелязани впечатляващи данни за търговията с Бразилия, възлизаща на 23.87 милиарда юана. Тези статистически данни представляват съответно увеличение от 12.1 % и 36.4 % в сравнение с предходната година.
Подобно развитие е от съществено значение, тъй като блокът се стреми да затвърди колективното си финансово влияние. Продължаващото отдалечаване от щатския долар насърчава по-тясното сътрудничество между страните членки. Освен това предложеното въвеждане на валутата на БРИКС ще се възползва от съществуващата рамка за сътрудничество.
В перспектива се очаква този импулс да се запази, подхранван от продължаващите рекордни данни за търговията. Освен това текущият напредък на държавите, разширяващи БРИКС, включително Обединените арабски емирства (ОАЕ), Египет, Етиопия и Иран, предоставя допълнителни възможности за дедоларизация и засилено търговско сътрудничество в рамките на алианса.
Във волатилния свят на криптовалутите психологията на инвеститорите е една от най-мощните сили, които стоят зад движението на цените.
Управителят на Английската централна банка Андрю Бейли изрази силна загриженост относно нарастващия стремеж към приемане на стабилни монети, като призова банките да се въздържат от емитиране на собствени дигитални валути.
Чешката национална банка ( CNB) навлезе в крипто сектора с инвестиция от $18 милиона в Coinbase, като закупи 51,732 акции през второто тримесечие на 2025 г., според подадена информация от Комисията по ценните книжа и фондовите борси на САЩ.
В изненадваща дългосрочна промяна в представянето златото официално изпреварва американския фондов пазар през последните 25 години – включително дивидентите.