През 2008 г. статия, публикувана от "The New Yorker", предложи промяна на парадигмата: Американската глобална доминация отслабва, отстъпвайки място на възходящи сили като Китай, Индия и Русия.
През годините оптимизмът за възхода на Китай намери отзвук в издания като „Foreign Affairs“ през 2011 г., което нарече Китай „Неизбежната суперсила„, и в прокламираното от „The Economist“ през 2018 г. „Китайският век е в разгара си„. През последните години обаче се наблюдава преоценка на тези прогнози.
Съмненията сега помрачават разказа за неизбежното икономическо превъзходство на Китай. Прогнозите за това, че Китай ще надмине икономиката на САЩ в рамките на едно десетилетие, изглеждат несигурни, което повдига въпроси за ролята му на световен лидер.
Икономическите показатели на Китай показват тревожна история: застой в растежа на населението, бягство на предприемачите, намаляващ оптимизъм сред младите хора и срив на фондовия пазар. Преките чуждестранни инвестиции рязко намаляват на фона на опасенията за геополитически рискове и държавна намеса.
За сметка на това икономиката на САЩ остава стабилна и се отличава с ниска инфлация, нарастваща заетост, реални заплати и производителност. Този обрат подчертава ограниченията на икономиката, ръководена от държавата, както се вижда в Китай, където политическият контрол пречи на икономическия растеж. Преходът на бившия китайски лидер Дън Сяопин към глобален капитализъм разгърна предприемаческия потенциал, но при управлението на Си Дзинпин укрепването на властта задушава икономическата динамика.
САЩ са изправени пред вътрешни предизвикателства, включително икономически неравенства, които подхранват антидемократични движения. Администрацията на Байдън трябва да приоритизира реинвестирането във вътрешните икономики и укрепването на съюзите с демократичните държави.
В обобщение, макар възходът на Китай някога да изглеждаше неизбежен, последните тенденции сочат промяна на пейзажа. САЩ запазват икономическата си сила, докато Китай се бори с вътрешни предизвикателства.
С ускоряването на приема на криптовалутите в световен мащаб, се увеличава и честотата и сложността на онлайн заплахите. Ричард Тенг, главен изпълнителен директор на Binance, отправи ясно предупреждение: Сигурността на дигиталните активи зависи не само от защитата на борсите, но и от отговорността на отделните потребители.
Ripple избра глобалния банков гигант BNY Mellon за основен попечител на резервите, подкрепящи стабилната монета за корпоративно ползване Ripple USD (RLUSD).
Goldman Sachs вече очаква Федералният резерв да започне да намалява лихвените проценти по-рано от предварителните прогнози, като предвижда първото понижение още през септември 2025 г.
Централната банка на Литва се обърна към Robinhood за допълнителна информация относно нововъведените си продукти за търговия с токенизирани акции, след като OpenAI публично се дистанцира от инициативата.