През 2010 г. китайски тийнейджър на име Джао Тонг е купил Биткойн за $10. Въодушевен от идеята за глобална дигитална валута, 16-годишният Джао се потапя в зараждащия се свят на криптовалутите.
Тонг е привлечен от потенциала на Биткойн. Придобиването на BTC през 2011 г. обаче е съпроводено с трудности. Най-голямата борса по това време, Mt. Gox, често прекъсва работа и дори претърпя светкавичен срив, който за кратко свали цената на водещата криптовалута до $0.01 малко след покупката му.
Самоук програмист, Джао Тонг разработва Bitcoinica само за четири дни. За разлика от други борси, Bitcoinica въведе маржин търговия, позволяваща на потребителите да спекулират с бъдещата цена на Биткойн. Трейдъри и миньори можеха да използват ливъридж до 50 BTC незабавно. Bitcoinica бързо набра популярност, като търгуваше с до $40 милиона месечно, превръщайки се във втората по големина борса след Mt. Gox. През първите две седмици Тонг печели $10,000, равняващи се на около 2,000 BTC.
Въпреки бързия си растеж, Bitcoinica се сблъска със скептицизъм. Критиците поставиха под въпрос възрастта и опита му и изразиха опасения относно мерките за сигурност на борсата. Въпреки това платформата продължи да обработва стотици хиляди BTC транзакции месечно.
В края на 2011 г. Джао продава Bitcoinica на Wendon Group. Новите собственици имат за цел да извършат одит на борсата, привличайки на помощ ветерани разработчици, сред които е и етичния хакер Амир Тааки. Wendon Group инвестира сериозно в Bitcoinica, като дори закупи домейна Bitcoin.com за $1 милион.
Въпреки това през март 2012 г. Bitcoinica бе хакната, което доведе до загубата на 43,000 BTC. Ситуацията се влоши още повече с две допълнителни атаки по-късно същия месец, при които бяха откраднати още 48,000 BTC. Този период предшества появата на хардуерните портфейли и мултисиг сигурността, което прави борсата уязвима при нулиране на пароли.
Хакерските атаки предизвикаха смут сред потребителите, включително сериозни загуби за известни фигури като Роджър Вер. Спецификата на инцидентите остава неясна, но репутацията на Тонг бе сериозно накърнена. Терминът „Zhao Tonged“ се появи като меме в BTC общността, описвайки инвеститори, които са били ограбени и измамени.
Последната му постъпка в света на криптовалутите бе инвестирането на 1,000 BTC в рядка златна монета Casascius, една от само три съществуващи, която сега се оценява на над $60 милиона. След това Джао Tонг напуска индустрията.
Според информация от Santiment, в началото на юли се наблюдава скок в онлайн дискусиите по широк спектър от теми, свързани с криптовалутите, като Solana ETF, стабилни монети, виртуални валути, Robinhood и AI бот проекти като Yapyo & Kaito водят в класацията по споменавания в различните платформи.
Вероятността САЩ да влезе в рецесия през 2025 г. е спаднала значително, според най-новите пазарни данни на платформата за прогнози Polymarket, където вероятността за рецесия е спаднала до едва 22%, което е значителен спад спрямо по-ранните върхове през април и май.
Неотдавнашно проучване разкрива, че над 70% от крипто инвеститорите в САЩ подкрепят настоящия подход на президента Доналд Тръмп към политиката за дигиталните активи, което отразява нарастващия оптимизъм в сектора.
Мексиканският милиардер и Биткойн ентусиаст Рикардо Салинас поднови предупреждението си за рисковете, свързани с фиатните валутни системи, призовавайки хората да преосмислят финансовите си стратегии в светлината на това, което според него е предстоящ паричен колапс.