Начало » Други » Заплахите за световната икономика стават все по-реални

Заплахите за световната икономика стават все по-реални

03.11.2023 9:00 2 мин. четене Kosta Gushterov
СПОДЕЛИ: СПОДЕЛЯНИЯ
Заплахите за световната икономика стават все по-реални

Понастоящем световната икономика преживява период на изненадващ растеж въпреки продължаващото геополитическо напрежение.

През третото тримесечие американската икономика отбеляза значителен растеж от 4.9% на годишна база, докато инфлацията в световен мащаб намалява, а безработицата остава ниска. Съществуват обаче опасения относно устойчивостта на този растеж.

Един от обезпокоителните признаци е нарастването на доходността на дългосрочните облигации, обусловено от убеждението, че лихвените проценти няма да се понижат значително. Например правителството на САЩ сега плаща 5% за заем за 30 години, което е рязко увеличение спрямо 1.2% по време на пандемичната рецесия.

Тази тенденция може да попречи на икономическите политики и да доведе до потенциални проблеми в световната икономика. Фалитите на предприятия се увеличават в Европа и Америка и дори компаниите с дългосрочен дълг с нисък лихвен процент могат да се сблъскат с по-високи разходи за финансиране.

Фискалните разходи също изиграха роля за стимулиране на икономическия импулс, но при сценарий на трайно високи лихвени проценти те може да станат неустойчиви.

Прогнозите са, че през 2023 г. няколко държави ще имат значителни дефицити. Този на САЩ през 12-те месеца до септември възлиза на $2 трилиона, или 7.5% от БВП, което е много повече от очакваното. Държавният дълг в развитите икономики сега е с по-висок дял от БВП, отколкото когато и да било след Наполеоновите войни.

Напрежението върху бюджетите, причинено от по-високите лихвени проценти, може да доведе до конфликти между правителствата и централните банки, насочени към контрол на инфлацията. Това може да постави под въпрос ангажиментите за ниска инфлация и изплащане на дълга. Настоящата икономическа ситуация поражда съмнения относно постигането на множество цели едновременно, включително избягване на рецесия, поддържане на ниска инфлация, управление на значителни дългове и справяне с високите лихвени проценти.

Оптимистичният сценарий зависи от рязкото нарастване на производителността, стимулирано от генеративния изкуствен интелект (AI). Това би могло да доведе до по-високи доходи и приходи, което потенциално би направило по-високите лихвени проценти по-лесно управляеми.

Неотдавнашни данни показват рязко повишаване на измерената производителност в САЩ през третото тримесечие, което вероятно се дължи на напредъка на AI. Въпреки това заплахите за нарастването на производителността, като например потенциалното повишаване на митата и засилването на държавната намеса на пазарите, противодействат на тази надежда.

Тъй като държавните разходи нарастват поради застаряването на населението и преминаването към зелена енергия, а конфликтите налагат по-високи разходи за отбрана, предположението, че световната икономика ще продължи по сегашната си траектория, е рискован залог.

Като цяло настоящият икономически пейзаж представлява сложно взаимодействие на фактори, които биха могли да определят траекторията на световните икономики в близко бъдеще.

Kоста работи в крипто индустрията от над 4 години. Той се стреми да представя различни гледни точки по дадена тема и харесва сектора заради неговата прозрачност и динамика. В работата си той се фокусира върху балансираното отразяване на събитията и развитието в крипто пространството, като предоставя информация на своите читатели от неутрална гледна точка.

Telegram

СПОДЕЛИ: СПОДЕЛЯНИЯ
Още Други Новини

Kraken стартира американска платформа за крипто деривати

Kraken официално стартира своята регулирана в САЩ платформа за крипто деривати, отбелязвайки важна стъпка към сливането на традиционните финансови инструменти с пазарите на дигитални активи.

15.07.2025 21:30 1 мин. четене Alexander Zdravkov

Топ крипто трендове в дискусиите тази седмица

След като Биткойн достигна исторически върхове, в социалните медии се разразиха дискусии, свързани с криптовалутите.

15.07.2025 21:00 2 мин. четене Alexander Zdravkov

Последни данни за инфлацията в САЩ – ще предприеме ли действия Фед?

Инфлацията в САЩ се ускори през юни, което може да попречи на очакванията за предстоящо намаляване на лихвените проценти от страна на Федералния резерв.

15.07.2025 16:40 2 мин. четене Alexander Zdravkov

Grayscale поверително подаде документи за нова регистрация в SEC

Grayscale Investments обяви, че конфиденциално е подала проект на заявление за регистрация по формуляр S-1 в САЩ.

15.07.2025 9:00 1 мин. четене Alexander Zdravkov
Все още няма коментари!

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван.