Учените от Exponential Science предупреждават, че екосъобразните държави, които обмислят забрани за добив на Биткойн, може неволно да нанесат по-големи вреди на световната икономика.
В техния неотдавнашен доклад се твърди, че подобни забрани биха могли да доведат до преместване на добивните дейности в региони с по-високи въглеродни емисии, което ще доведе до цялостно увеличаване на глобалното производство на въглероден диоксид – явление, наречено утежнено изтичане на въглероден диоксид.
В доклада се подчертават значителните последици от забраната на майнинга на Биткойн в страни като Канада, която в голяма степен използва ядрена и хидроенергия за производство. Подобна забрана би могла да увеличи емисиите с приблизително 5.6% годишно, което се равнява на около 2.5 милиона тона CO2, изпуснати в атмосферата.
В контекста на текущите регулаторни промени Manitoba наскоро удължи мораториума си върху нови заявки за предоставяне на електроенергия за операции с криптовалути, което засяга както новите заявки, така и тези, които не са довели до споразумения за инфраструктура.
От друга страна, на 1 ноември руският президент Владимир Путин подписа набор от закони за създаване на регулаторна рамка за добив на криптовалути в Русия. Експерти от индустрията обаче отбелязват, че тези мерки не легализират напълно крипто добива. Вместо това те създават нови механизми за контрол и ограничения, които биха могли да определят бъдещето на сектора.
Изследователите подчертават, че не всички практики за копаене на Биткойн са еднакви, тъй като страните използват различни енергийни източници с различно въздействие върху околната среда. Ето защо последиците от регулациите за добив трябва да бъдат внимателно обмислени, за да се избегнат контрапродуктивни резултати.
През юли се сблъскват две важни събития, които могат да определят бъдещето на Биткойн в САЩ – и двете свързани с администрацията на президента Тръмп и разширяващата се програма за криптовалути.
Продуктите за инвестиции в дигитални активи отбелязаха приток от $1.04 милиарда през миналата седмица, което доведе общите активи под управление (AuM) до рекордните $188 милиарда, според последния доклад на CoinShares.
Strategy, компанията, фокусирана върху Биткойн, по-рано известна като MicroStrategy, временно е спряла редовните си покупки.
Испанският банков гигант BBVA разшири своите дигитални услуги, като въведе в приложението си търговия и попечителство на Биткойн и Етериум за индивидуални клиенти.