Японските правоприлагащи органи, включително Националната полицейска агенция и съвместна работна група от девет полицейски управления, са задържали 18 заподозрени, свързани с измама, включваща Monero (XMR).
В докладите се твърди, че групата е използвала открадната информация за кредитни карти, за да извършва измамни транзакции предимно в платформата Mercari.
От юни до юли 2021 г. обвиняемите са извършили 42 измами, което е довело до загуби за Mercari в размер на около 2.7 милиона йени. Смята се, че като цяло групата е извършила около 900 фалшиви транзакции, натрупвайки около 100 милиона йени (приблизително $670,000).
Този случай бележи съществен пробив за японските власти, тъй като представлява първото успешно проследяване на транзакции с Monero , което води до арести.
Известно със силната си защита на личните данни, Monero използва пръстеновидни подписи, които ефективно скриват подробностите за транзакциите, затруднявайки идентифицирането на участващите страни. Освен това блокчейнът не проследява балансите на адресите, което усложнява ончейн анализа.
Разследването стартира през август 2024 г. след сформирането на японското Специално звено за разследване на киберпрестъпления, чиято цел е да се справи с нарастващия проблем с киберпрестъпленията, свързани с криптовалути. По-рано тази година Monero бе изключена от Binance, най-голямата борса в света, и премахната от Kraken в две европейски държави.
Американската Комисия за ценни книжа и борси (SEC) е предприела спешни мерки срещу First Liberty Building & Loan, LLC и нейния основател Едвин Брант Фрост IV, като ги обвинява, че са управлявали пирамидална схема на стойност $140 милиона, продължила повече от десетилетие и измамила около 300 инвеститори.
Правният спор между Coin Center и Министерството на финансите на САЩ относно санкциите, наложени на Tornado Cash, официално приключи след съвместно решение за прекратяване на делото.
Сложната кибератака, насочена към резервните сметки на централната банка на Бразилия, доведе до кражба на над $140 милиона (800 милиона реала), голяма част от които…
Зловреден проект с отворен код в GitHub, маскиран като бот за търговия със Solana, е компрометирал портфейлите на потребители, според доклад от 2 юли 2025 г. на компанията за киберсигурност SlowMist.