Японските правоприлагащи органи, включително Националната полицейска агенция и съвместна работна група от девет полицейски управления, са задържали 18 заподозрени, свързани с измама, включваща Monero (XMR).
В докладите се твърди, че групата е използвала открадната информация за кредитни карти, за да извършва измамни транзакции предимно в платформата Mercari.
От юни до юли 2021 г. обвиняемите са извършили 42 измами, което е довело до загуби за Mercari в размер на около 2.7 милиона йени. Смята се, че като цяло групата е извършила около 900 фалшиви транзакции, натрупвайки около 100 милиона йени (приблизително $670,000).
Този случай бележи съществен пробив за японските власти, тъй като представлява първото успешно проследяване на транзакции с Monero , което води до арести.
Известно със силната си защита на личните данни, Monero използва пръстеновидни подписи, които ефективно скриват подробностите за транзакциите, затруднявайки идентифицирането на участващите страни. Освен това блокчейнът не проследява балансите на адресите, което усложнява ончейн анализа.
Разследването стартира през август 2024 г. след сформирането на японското Специално звено за разследване на киберпрестъпления, чиято цел е да се справи с нарастващия проблем с киберпрестъпленията, свързани с криптовалути. По-рано тази година Monero бе изключена от Binance, най-голямата борса в света, и премахната от Kraken в две европейски държави.
С възвръщането на дигиталните активи в центъра на вниманието, киберпрестъпниците засилват усилията си – този път насочени към големите крипто борси.
Нов вид кибератаки набира скорост, съчетавайки социално инженерство с deepfake, генериран от изкуствен интелект, за да атакува държавни служители и лидери в крипто индустрията.
Киберпрестъпна група, съставена предимно от младежи от Калифорния, е обвинена в организиране на мащабна крипто кражба, при която са откраднати над $260 милиона в Биткойн, които са били изпрани чрез сложна мрежа от дигитални тактики и престъпления в реалния свят.
Група инвеститори заведе дело срещу Джонатан Милс, основател на проекта Hashling NFT, с твърдения, че той е присвоил милиони, събрани чрез продажби на NFT и свързано с това предприятие за добив на Биткойн.