Weiss Crypto Ratings наскоро заявиха, че Китай никога няма да използва Биткойн. Коментарите идват, след като националният Център за развитие на информацията и индустрията публикува последната версия на своя индекс за криптовалути.
Китайският президент, Си Цзинпин, наскоро разкри, че иска страната му да „заеме водещата позиция в нововъзникващата блокчейн сфера“. След изказването на Дзинпин, заместник-председателят на Центъра за международни икономически борси, Хуанг Цифан заяви, че Народната банка на Китай (PBOC) ще издаде първата суверенна криптовалута в света.
Сега центърът на страната за развитие на информацията и индустрията (CCID), филиал на Министерството на индустрията и информационните технологии, издаде 14-тото издание на Global Blockchain Technology Assessment Index.
Създаден през май 2018 г., индексът предоставя по-добри технически консултантски услуги за правителствени агенции, бизнес предприятия, изследователски институти и разработчици на технологии, според CCID.
Последните оценки взеха под внимание 35 от най-добрите криптовалутни проекти и ги класираха въз основа на технологията, която стои зад тях, тяхната приложимост и вида на иновациите, които те въвеждат в света.
Място №1 бе заето от EOS , който оглавява списъка след второто издание на класацията. TRON и Етериум заеха съответно места №2 и №3, след като криптовалутата на Джъстин Сън се премести нагоре с една позиция, в сравнение с предишния брой. Изненадващо, Lisk се издигна до позиция №7, докато Биткойн остава на №11.
NEM и GXChain обаче бяха премахнати от индекса, въпреки „механизъм за динамично коригиране, който беше въведен за регулиране на генералната публична верига, чиято такса за заместване на кода е просто твърде ниска“, заяви говорител на CCID.
Въпреки популярността, която Индексът за глобална оценка на блокчейн технологиите има в Китай, Weiss Crypto Ratings го отхвърлиха.
В Тwitter публикация, Weiss Crypto Ratings поставиха под съмнение истинността на блокчейн индекса на CCID. Фирмата твърди, че единственият начин EOS да бъде класиран №1, в сравнение с други криптовалути, е чрез високите нива на централизация, които предоставя.
Weiss стигна дотам да предположи, че „Китай никога няма да използва Биткойн“, тъй като това е „отворена, децентрализирана, устойчива на цензура“ криптовалута. И тези атрибути не съответстват на това, което CCID представлява.
Weiss предлага и рейтинги за криптовалути, които се публикуват всяка седмица. Схемата за оценяване на компанията взема предвид модел, който анализира множество точки от данни за инвестиционния риск и възнаграждението на всяка криптовалута, технологиите и приемането им в реалния свят.
Според критериите на Wеiss, Биткойн и Етериум имат B- рейтинг, докато EOS има C+. Други криптовалути като TRON и Lisk имат съответно C- и D+.
Рейтингите, предоставени от CCID и Weiss Crypto Ratings имат за цел да помогнат на инвеститорите да направят правилния избор, когато решават дали да инвестират в дадена криптовалута. Но оценките не са финансови съвети.
Докато Китай продължава да настоява за приемането на блокчейн технологията, Weiss остават скептични:
Гледната точка на Китай, спрямо блокчейн, е извращение на предвидения случай за употреба на технологията.
Майкъл Сейлър, председател на Strategy и един от най-откритите корпоративни защитници на Биткойн, отново подчерта вярата си в дългосрочния потенциал на криптовалутата – този път с факти.
Историческият скок на Биткойн над $111,000 тази седмица поднови спекулациите за това докъде може да стигне ралито – някои анализатори вече прогнозират $200,000 до края на 2025 г.
Робърт Кийосаки не се включва в Биткойн, защото е модерно – той го вижда като отговор на сринатата финансова система.
Търговската активност на спот Биткойн ETF-ите в САЩ току-що достигна нов рекорд за 2025 г., отбелязвайки важен етап в институционалния прием на криптовалутите.