В свое изявление WEF отбелязва, че блокчейн инструментите ще допринесат за прозрачността на световния пазар на въглеродни кредити, докато добивът на криптовалути ще задейства възобновяеми микромрежи чрез децентрализация.
След приемането на технологии като NFT, блокчейн и криптовалути в Web3, членовете на коалицията ще разберат как те могат да стимулират социалните и екологичните програми.
Коалицията също така се стреми към регулаторна яснота, която подобрява иновациите в Web3, стимулира финансовото приобщаване и защитава потребителите.
Бринли Лир, ръководител на отдела за блокчейн и дигитални активи на Световния икономически форум, отбеляза:
Вълнувам се от работата, която очакваме от Коалицията за устойчивост на криптовалутите. Важен и уникален аспект на Web3 е, че използва технологията, за да подкрепя и възнаграждава прякото участие и действия на общността.
Лир добави:
Това означава, че можем да координираме работата на много хора директно един с друг, което дава възможност за колективни действия без централизиран контрол.
Коалицията за устойчивост на криптовалутите се състои от 30 партньори, чийто домакин е WEF като публично-частна инициатива. Нейните основни области на загриженост включват потенциала на Web3 за действия в областта на климата, използването на енергия и въглеродните ‘блокчейн’ кредити.
Някои от партньорите включват Solana, Circle, NEAR Foundation, PlanetWatch, Лисабонския университет, eToro, Crypto Council for Innovation и Sustainable Bitcoin Standard.
ПРОЧЕТИ ОЩЕ: Китай с 84% от световните блокчейн патенти
Освен това коалицията ще излезе с най-добри практики и конкретни действия за това как Web3 технологиите могат да окажат положително въздействие върху общностите, които са най-засегнати от изменението на климата.
По-широката цел на коалицията е да насърчи широка образователна кампания за това как изглеждат потенциалът и капацитетът на Web3, за да информира по-добре правителствата за това как да регулират тези технологии и да стимулират инвестициите, и научните изследвания за тяхното развитие.
Междувременно в доклад на Chainlink Labs и Tecnalia се отбелязва, че блокчейн технологията може да помогне в борбата с климатичната криза чрез смарт договори.
Съоснователят на Етериум Виталик Бутерин призна, че макар преминаването от консенсусен механизъм за доказателство за работа (PoW) към доказателство за залог (PoS) да е било важен етап, все още има области, които се нуждаят от подобрение.
Base, решението от втори слой на Етериум, пуснато от Coinbase, наскоро отбеляза значителен ръст на активността, като се стреми да се утвърди като лидер в екосистемата на ЕТН.
Cardano постигна значителен етап, като улесни първия правно обвързващ смарт договор в Аржентина, който функционира под местна съдебна власт.
World Liberty Financial, подкрепена от Доналд Тръмп, предложи модел на управление, който да функционира в децентрализираната финансова платформа Aave като версия Aave v3 на Етериум.