През третото тримесечие на 2022 г. web3 екосистемата е загубила над $428.7 милиона от общо 39 случая на хакове.
Това е с 62.9% по-малко в сравнение с над $1 милиард загубени през същия период на 2021 г.
Хаковете на Nomad Bridge и Wintermute са отговорни за 80% от всички регистрирани загуби, което представлява $350 милиона.
Водещата фирма за възнаграждения за открити грешки и слабости Immunefi подробно описа в своя доклад, че около $399 милиона са били загубени при 30 случая на хакове.
Над 98% от загубите са настъпили в платформите за децентрализирани финанси, възлизащи на около $423 милиона при 36 инцидента. Централизираните борси претърпяха загуби в размер на $5.2 милиона в 3 случая.
По-голямата част от атакуваните DeFi платформи (51.8%) бяха във веригите на BNB и Етериум. Атаките върху веригите Solana и Avalanche представляват 6.8% от всички загуби.
На 2 август свързващия протокол Nomad Bridge пострада от експлойт, който източи 100% от ликвидността му на стойност приблизително $190 милиона. Хакерът открадна около 100 WBTC от моста и разкри експлойта пред стотици злонамерени личности, които източиха протокола, като „копираха“ адресите.
На 20 септември маркетмейкърът Wintermute загуби $160 милиона от компрометиране на горещ портфейл. Експлойтът беше свързан със слабост в инструмента за генериране на персонализирани адреси – Profanity.
ПРОЧЕТИ ОЩЕ: ЕС иска да въведе блокчейн в данъчното облагане
От началото на 2022 г. криптоекосистемата е загубила приблизително $2.3 милиарда от хакери и измамници.
До края на първото тримесечие общите загуби в крипто сектора достигнаха $1.2 милиарда, като над 70% от загубите се дължат на мрежите Ronin Network и Wormhole bridge. През второто тримесечие изтекоха над $670 милиона, като Beanstalk и Harmony Horizon загубиха кумулативно $282 милиона.
Много от засегнатите проекти работиха с фирми за блокчейн сигурност, за да възстановят до $93.8 милиона, което представлява 4% от общите загуби. Някои от най-тежко засегнатите проекти, включително Axie Infinity и Nomad bridge, възстановиха съответно $30 милиона и $36.4 милиона.
Американската Комисия за ценни книжа и борси (SEC) е предприела спешни мерки срещу First Liberty Building & Loan, LLC и нейния основател Едвин Брант Фрост IV, като ги обвинява, че са управлявали пирамидална схема на стойност $140 милиона, продължила повече от десетилетие и измамила около 300 инвеститори.
Правният спор между Coin Center и Министерството на финансите на САЩ относно санкциите, наложени на Tornado Cash, официално приключи след съвместно решение за прекратяване на делото.
Сложната кибератака, насочена към резервните сметки на централната банка на Бразилия, доведе до кражба на над $140 милиона (800 милиона реала), голяма част от които…
Зловреден проект с отворен код в GitHub, маскиран като бот за търговия със Solana, е компрометирал портфейлите на потребители, според доклад от 2 юли 2025 г. на компанията за киберсигурност SlowMist.