Частните компаниите за дялово инвестиране търсят алтернативни пътища за излизане от инвестициите на фона на слабата среда за първични публични предлагания (IPO) след няколко неубедителни пазарни дебюта.
Появата на „частни IPO“ предлага ново решение. Тази стратегия включва частни продажби от ранни спонсори на дългосрочни инвеститори, като например взаимни фондове или фондове за държавно благосъстояние, заобикаляйки традиционния процес на IPO.
За разлика от традиционните първични публични предлагания, при частните първични публични предлагания липсват публичните изяви, като по този начин компаниите се предпазват от потенциални неудобства в случай на слаба реакция.
Освен това въпросните частни предлагания са гъвкави и осигуряват възможност за връщане на капитала на инвеститорите в условията на забавяне на активността по сделките. Освен това те предлагат на служителите възможност да продадат своите акции.
Базираната в Стокхолм компания за частни капиталови инвестиции EQT популяризира термина „частно IPO“ и обмисля прилагането му за една от своите компании, които присъстват в портфейла. Други големи играчи, сред които Hellman & Friedman, Stripe, KKR и Bain Capital, също проучват или са приложили подобни стратегии за частично освобождаване от своите инвестиции.
Въпреки надеждите за съживяване на IPO-тата, пример за което е предстоящото публично листване на Reddit, няколко неотдавнашни неубедителни пазарни дебюта смекчиха очакванията. По-специално, подкрепената от KKR здравна компания BrightSpring отбеляза 15% спад в първия си ден на търговия, което накара много компании да преразгледат плановете си за предлагане.
В обобщение, частните първични публични предлагания са стратегическа алтернатива за дружествата за дялово участие, които искат да излязат от инвестициите си в условията на предизвикателна среда за първични публични предлагания.
Макар че скептиците са много, поддръжниците им твърдят, че тези предлагания осигуряват гъвкавост и проправят пътя за бъдещи публични листвания, като отговарят на необходимостта от ликвидност и същевременно заобикалят потенциалните капани на традиционните IPO.
Главният глобален стратег на JPMorgan Chase изрази предпазливо мнение за американската икономика, предполагайки, че макар и пълна рецесия да може да бъде избегната, краткосрочните перспективи сочат бавен и неравномерен растеж.
Президентът на САЩ Доналд Тръмп поднови критиките си към политиката на Федералния резерв, призовавайки за бързо понижение на лихвените проценти и изрази съмнения в способността на председателя на Фед Джером Пауъл да се справи с процеса.
FTX, фалиралата крипто борса, която е в центъра на един от най-големите скандали в индустрията, се готви да започне мащабни изплащания на кредиторите си, считано от 30 май.
Изпълнителният директор на JPMorgan Chase Джейми Даймън предупреди, че вероятността от рецесия в САЩ все още е голяма, посочвайки като основни заплахи за икономическия растеж геополитическата нестабилност и нерешените вътрешни проблеми.