Няколко развиващи се нации се подготвят да станат част от алианса БРИКС през 2024 г.
Региони в Азия, Африка, Европа и глобалния юг обмислят да си осигурят членство в БРИКС още тази година.
Предстоящата среща на върха, насрочена за октомври 2024 г. в района на Казан в Русия, очаква скок в кандидатурите за членство.
Субрахманян Джайшанкар, министърът на външните работи на Индия, потвърди, че над две дузини държави се борят за членство в БРИКС тази година. Тази тенденция подчертава нарастващото доверие на развиващите се страни в алианса и тяхната склонност да намалят зависимостта от щатския долар. Задаващата се дългова криза от $34 трилиона натоварва много развиващи се нации, като ги кара да дадат приоритет на своите местни валути в търговските сделки.
Говорейки на неотдавнашен брифинг за пресата, Джайшанкар намекна за възможността за разширяване на БРИКС през 2024 г. Той отбеляза предишната оценка на алианса за интереса на страните да се присъединят към блока, разкривайки, че 30 нации са изразили желанието си и са подали молби за членство през 2024 г.
Външният министър подчерта значението на тези кандидатури, подчертавайки възприеманата стойност на съюза БРИКС от въпросните страни. Той каза: „Тествахме го миналата година на пазара, питайки колко искат да се присъединят към БРИКС. Имаме почти 30 страни, които желаят да се присъединят. Ясно е, че 30 страни видяха ползите – трябва да има нещо добро в това.“
В крайна сметка допълнително разширяване може да укрепи алианса, като подобри финансовата му устойчивост, за да се бори със западните сили.
Ripple избра глобалния банков гигант BNY Mellon за основен попечител на резервите, подкрепящи стабилната монета за корпоративно ползване Ripple USD (RLUSD).
Goldman Sachs вече очаква Федералният резерв да започне да намалява лихвените проценти по-рано от предварителните прогнози, като предвижда първото понижение още през септември 2025 г.
Централната банка на Литва се обърна към Robinhood за допълнителна информация относно нововъведените си продукти за търговия с токенизирани акции, след като OpenAI публично се дистанцира от инициативата.
Докато президентът Тръмп ускорява стратегията си за мита преди крайния срок на 1 август, нови писма от Белия дом разкриват официални търговски предупреждения, изпратени до редица държави, включително Тунис, Камбоджа, Индонезия и други.