Върховният съд на Съединените американски щати се съгласи да разгледа молбата на Nvidia Corporation за прекратяване на делото за измама с ценни книжа, в която се твърди, че компанията е подвела инвеститорите за това колко е спечелила от криптовалути.
През 2018 г. срещу Nvidia и нейния главен изпълнителен директор Дженсън Хуанг беше заведено колективно дело от акционери, след което през 2021 г. то беше отхвърлено от съд от по-ниска инстанция и по-късно възобновено от Апелативния съд на САЩ за Девети окръг. Искът е иницииран от E Ohman J Fonder AB (шведска компания за управление на инвестиции), която иска неопределено обезщетение. Твърди се, че Nvidia заедно с някои висши служители са направили неверни изявления за това, че продажбите, свързани с криптовалути, са основни компоненти на нейните приходи през 2017-2018 г.
Искът е предявен по Закона за обмен на ценни книжа от 1934 г. през 2018 г. с аргумента, че е нарушен от страна на Nvidia. Твърди се, че компанията не е оповестила вярно каква част от приходите ѝ идват от крипто добив, включващ използването на графични процесори за решаване на математически задачи при добива на дигитални валути като Биткойн (BTC). Като са премълчали тази информация, инвеститорите и анализаторите не са били информирани за сериозните отрицателни последици от крипто добива върху бизнеса на Nvidia.
Първоначално Южният окръжен съд отхвърли делото през 2021 г.; по-късно през годината обаче Деветият съдебен окръг гласува с 2:1 гласа в полза на разрешението то да продължи напред към съдебната фаза.
Като прие обжалването, Върховният съд посочи колко голям проблем може да се окаже това за Nvidia както от правна, така и от финансова гледна точка. При неблагоприятно решение на съда срещу компанията, Nvidia може да понесе огромни финансови санкции и да загуби ценна репутация. От друга страна, ако спечелят съдебното дело, това само ще засили позициите им.
Скорошна кибератака, насочена към профил в социалните медии на правителствен служител на Обединеното кралство, подчерта продължаващите опасения относно крипто измамите онлайн.
Бивш NFT трейдър е изправен пред потенциална присъда в затвора, след като призна, че е укрил милиони печалби чрез недекларирани продажби на дигитални активи.
Изследователи в областта на киберсигурността алармират за появата на нова и все по-усъвършенствана атака, насочена към крипто общността.
Усилията на Австралия за борба с крипто измамите се засилиха, като Комисията за ценни книжа и инвестиции (ASIC) се насочи към 95 компании, за които се твърди, че са участвали в схеми, като например „pig butchering“.