Търговците на петрол се сблъскаха с объркване на 31 януари, когато пратка от 10,000 барела руски петрол достигна САЩ въпреки съществуващите забрани.
Данните на Администрацията за енергийна информация (EIA) сочат, че пратката е влязла в пристанището на Уилмингтън, щата Делауеър, на 3 ноември. Изпълнителна заповед 14066 – санкция, наложена след опита на Русия да нахлуе в Украйна през февруари 2022 г., забранява вноса на петрол с руски произход.
Редакторът по стоковите въпроси на Bloomberg Хавиер Блас предполага, че руският петрол може да се е възползвал от вратичка. Съобщава се, че петролът е бил доставен от Русия до Бахамските острови преди март 2022 г., когато САЩ забраниха вноса от Русия.
По време на престоя си на Бахамските острови то е било смесено с петрол от други източници, което на практика е разредило руския му произход и е позволило технически да се избегне забраната. След 18-месечно съхранение смесеният петрол е изпратен в рафинерията PBF Energy в Делауеър Сити.
Междувременно в същия ден цената на петрола се повиши, опитвайки се да се възстанови от рязкото разпродаване през предходната сесия, предизвикано от индикацията на Федералния резерв, че няма да се стигне до намаляване на лихвените проценти през март.
След заседанието на Федералния комитет по операциите на открития пазар (FOMC), на което лихвените проценти бяха запазени на равнище 5.25%-5.5%, председателят Пауъл изрази скептицизъм по отношение на намаляването им през март.
Американският петрол Nymex WTI поевтиня с 2.7% през нощта, а петролът сорт Brent загуби 1.4%. В четвъртък обаче и при двете се наблюдаваше възстановяване, като Nymex достигна $76.29 за барел, а Brent – $80.99.
Въпреки очакванията за намаление с около 0.2 милиона барела, седмичните данни на EIA за запасите показаха увеличение с 1.2 милиона барела на запасите от суров петрол за седмицата, приключваща на 26 януари. Данните за световното производство също се оказаха неблагоприятни, като посочиха нарастване на добива на ОПЕК за трети пореден месец до 27.9 милиона барела дневно, надхвърляйки договорените квоти в страни като Ирак, Нигерия и Габон.
Ripple официално подаде заявление за национален банков лицензи от Американската служба за валутен контрол (OCC), с цел да установи нов регулаторен стандарт за доверие на пазара на стабилните монети.
Според известния ветеран на пазара Питър Бранд, търговията не е пътят към просперитета за по-голямата част от хората.
Първата седмица на юли носи няколко важни събития в САЩ, които могат да повлияят както на традиционните пазари, така и на сектора на криптовалутите.
Рик Еделман, един от най-влиятелните гласове в областта на личните финанси, радикално промени позицията си по отношение на разпределението на криптовалутите. След години на предпазлив оптимизъм, той вече вярва, че дигиталните активи заслужават много по-голям дял в инвестиционните портфейли от всякога.