През последните няколко месеца Биткойн (BTC) адресите се колебаят между натрупване и дъмпинг. Важно е да се отбележи, че въпреки че пазарът е навлязъл в новата 2023 г. едва от седмица се наблюдава последователен ръст при някои адреси, които държат BTC.
Според графика, публикувана от Glassnode броят на Биткойн адресите, които държат повече от 10 BTC, е достигнал нов двугодишен връх.
Преди това тази група от инвеститори бе намаляла, когато цената на актива претърпя редица спадове.
Въпреки това групата явно възвърна оптимизма си към Биткойн в края на 2022 г. На 30 декември броят на адресите с над 10 BTC беше достигнал нов двугодишен връх от 155,283 адреса след значителен скок, а само след седмица броят се изкачи до нова стойност от 155,286.
Поглеждайки графиката по-горе се вижда, че само през последния месец е реализиран ръст от около 5% на инвеститорите от споменатата група.
При разглеждането на друг кръг от инвеститори, притежаващи повече от 1 BTC в баланса си, също се наблюдава огромен ръст. Броят на тази кохорта достигна нов исторически връх от 979,707 адреса, имайки предвид, че към края на 2022 г. бяха около 900,000.
ПРОЧЕТИ ОЩЕ: Биткойн: Най-големият растеж тепърва предстои
Фактът, че адресите, притежаващи 1+ и 10+ BTC регистрират такъв ръст несъмнено има положително въздействие ако не върху цената на актива, то поне върху настроенията на инвеститорите.
В последно време има доста твърдения, че криптовалутите са на финалната права от мечия пазар. Едно от тях е на Ерик Ворхийс, основател и главен изпълнителен директор на криптоборсата Shapeshift. Той сподели, че не може да определи с точност следващия бичи пазар, но според него ще настъпи през следващите от 6 месеца до 3 години.
Изпълнителният директор на Shapeshift изрази оптимизъм относно потенциалното възстановяване на цената на Биткойн (BTC) по време на интервю на 2 януари, заявявайки, че няма да се изненада ако активът достигне около $40,000 до лятото.
Главният изпълнителен директор на Galaxy Digital Майк Новограц поднови дългогодишната си вражда с икономиста и привърженик на златото Питър Шиф, след като последният за пореден път разкритикува Биткойн.
Защитникът на златото Питър Шиф отправи строго предупреждение относно паричната политика и предизвика нова дискусия относно възприеманата оскъдица на Биткойн. В две широко коментирани публикации на 12 юли Шиф критикува настоящата позиция на Федералния резерв относно лихвените проценти и оспори логиката зад ограничението на предлагането на ВТС до 21 милиона.
Между балансите на Биткойн на борсите и неговата бързо нарастваща пазарна цена се наблюдава рязко разминаване, което сигнализира за подновяване на дългосрочното натрупване и свиване на предлагането.
Робърт Кийосаки, автор на „Богат татко, беден татко“, разкри, че е купил още Биткойн на цена $110,000 и сега се позиционира за това, което макроинвеститорът Раул Пал нарича „Банановата зона“ — параболичната фаза на пазарния цикъл, когато FOMO (страхът да пропуснеш нещо) взима превес.