Страните от БРИКС се стремят да заменят доминиращия щатски долар с нова международна търговска валута, с което целят да намалят доминантността на долара като световна резервна валута и да инициират спад в стойността му.
Планът им обаче може да се сблъска със значителна пречка с предстоящото стартиране на дългоочакваната система за по-бързи плащания на Федералния резерв, известна като FedNow.
Предвижда се услугата FedNow да бъде въведена през юли, един месец преди срещата на върха на БРИКС в Южна Африка.
FedNow е наскоро представена от Федералния резерв система за незабавни дигитални плащания, която позволява на физическите лица да изпращат и получават плащания в реално време.
Тази услуга ще бъде достъпна 24 часа в денонощието, 7 дни в седмицата през цялата година, като ще позволява на физическите лица да извършват дигитални транзакции, използвайки щатския долар, за закупуване на стоки и услуги.
Поетапното въвеждане на FedNow ще започне през юли 2023 г., като Федералният резерв се стреми да изпревари плана на страните от БРИКС за създаване на нова валута.
Тъй като американските банки и водещи финансови институции приемат FedNow, това може да принуди чуждестранните субекти да използват тази услуга.
Следователно американският долар ще претърпи преход от традиционна фиатна валута към дигитална форма в глобалната сфера, запазвайки господстващото си положение при трансграничните транзакции.
Според изявлението на Джером Пауъл, председателя на Фед, пред Комисията по финансови услуги на Камарата на представителите на 8 март:
Това, което ще направи FedNow, е, че ще даде възможност на всички банки, на всяка банка в САЩ, не само на големите, да предлагат на своите клиенти незабавно налични средства и плащания в реално време.
В условията на изострящата се глобална валутна конкуренция между страните от БРИКС и САЩ, FedNow има потенциала да промени правилата на играта.
Лекотата на транзакциите, осигурена от FedNow, може да я постави пред все още невъведената валута на БРИКС, като постави значително предизвикателство пред глобалната ѝ позиция.
Бутан прави смела крачка към обединяването на туризма и дигиталните финанси, позволявайки крипто плащания за посетители в цялата страна.
Tether, известен най-вече с това, че стои зад стабилната монета USDT, излиза извън сферата на финансите и навлиза в областта на изкуствения интелект.
Европейската централна банка започна мащабен експеримент, за да провери как би функционирало дигиталното евро в ежедневието.
Bunq, една от водещите дигитални банки в Европа, стартира търговия с криптовалути в партньорство с Kraken, позволявайки на потребителите да купуват и продават над 300 дигитални активи директно от своето банково приложение.
Късно е либе за китка.