Конфликтът в Близкия изток породи опасения сред видни представители на финансовата индустрия относно потенциала му да предизвика глобална рецесия.
Лари Финк, главен изпълнителен директор на BlackRock, и Джейми Даймън, председател на JP Morgan, изразиха опасения относно въздействието на последните събития, включително жестокостите на Хамас на 7 октомври, последвалата атака на Израел срещу Газа и нахлуването на Русия в Украйна.
Финк подчерта значителната роля, която геополитическият риск играе за формирането на икономиките, заявявайки, че нарастващият страх може да доведе до намаляване на потреблението и разходите, което в крайна сметка да допринесе за рецесия. Той също така отбеляза засиленото чувство на страх в световен мащаб и намаляването на надеждата.
Даймън повтори тези настроения, определяйки настоящия геополитически пейзаж като „доста страшен и непредсказуем“. Той подчерта ключовото значение на текущите геополитически събития за различни аспекти на глобалния живот, като свободата, демокрацията, храната, енергията и имиграцията.
Тези предупреждения съвпадат с подобни изявления на Даймън от миналото, когато той определи настоящия период като един от най-опасните от десетилетия насам, с потенциални далечни последици за цените на енергията, храните, международната търговия и дипломатическите отношения. Това мнение се споделя и от други автори, включително в неотдавнашна статия в The Economist, озаглавена „Световната икономика не се поддава на гравитацията. Това не може да продължи дълго.“
Потенциалът на конфликта да наруши световната икономика се дължи отчасти на зависимостта на света от петрола в региона, който представлява значителна част от пазара. Икономистите често изразяват загриженост, че скоковете в цените на петрола могат да подействат като катализатор на глобални рецесии.
След седмица на рекордни печалби на американските пазари, инвеститорите пренасочват вниманието си към по-спокоен, но решаващ период от макроикономически събития.
Първата седмица на юли донесе забележителни постижения в крипто инфраструктурата, управлението и търговията.
Нежеланието на Европа да приеме стабилни монети и блокчейн технологията може да подкопае нейната парична суверенност и да маргинализира еврото в следващата фаза на глобалните финанси, според бившия член на управителния съвет на Европейската централна банка Лоренцо Бини Смаги.
Toncoin (TON) обяви ексклузивно партньорство с Обединените арабски емирства (ОАЕ), за да предложи на потребителите път към желанната 10-годишна Златна виза за ОАЕ чрез крипто стейкинг.