НАЧАЛО Други

Войната в Близкият изток започва да притеснява американските инвеститори

16.10.2023 15:00 2 мин. четене
СПОДЕЛИ: СПОДЕЛЯНИЯ
Войната в Близкият изток започва да притеснява американските инвеститори

Засилващият се конфликт в Близкия изток, породен от израелската офанзива срещу Хамас, поражда опасения сред търговците и инвеститорите за потенциално безотчетно въздействие върху инфлацията в САЩ.

Цените на петрола се повишиха с близо 6% в петък на фона на опасенията от израелска сухопътна атака срещу Газа, което накара инвеститорите да потърсят убежище в дългосрочния държавен дълг на САЩ.

Макар че акциите в САЩ затвориха предимно с понижения, търговците на инфлация запазиха очакванията си индексът на потребителските цени да се движи в границите 3-3.6% месечно до март.

Пазарното внимание е съсредоточено върху потенциалното участие на големи държави-производителки на петрол като Саудитска Арабия и Иран, което би могло да разпали отново инфлацията в САЩ. Международният валутен фонд и Европейската централна банка остават бдителни по отношение на инфлационния натиск.

Майкъл Рейнолдс от Glenmede отбеляза:

“Ако основните страни производителки на петрол влязат в конфликта, именно там се крие големият риск за повишаване на инфлацията”.

Исторически погледнато, след Йом Кипур войната през 1973 г. държавният дълг на САЩ поскъпна поради статута си на сигурно убежище, но инфлацията продължи да нараства повече от година, изострена от петролното ембарго през 1973-1974 г. Индексът S&P 500 трудно се възстанови, отразявайки влиянието на инфлацията.

Геополитическото напрежение не попречи на ръста на индустриалния индекс Dow и S&P 500, но индексът на волатилността VIX се повиши. По-рано икономическата устойчивост на САЩ и устойчивата инфлация бяха довели до очаквания за повишаване на лихвените проценти от страна на Фед през декември.

Цените на петрола, освен ако не се повишат значително, може да не предизвикат неоснователно безпокойство у централните банкери. Данните показват трудности при понижаването на инфлацията в САЩ до 2%.

Освен това Джон Фарауел от Roosevelt & Cross подчерта значението на петрола, акцентирайки върху повишената несигурност и дилемата на Фед.

Ключовите събития през тази седмица включват изказвания на представители на Фед, проучване на производствения сектор в щата Ню Йорк, продажби на дребно в САЩ, промишлено производство и доклада на Фед, познат като “Бежова книга“.

Като цяло ескалиращият конфликт в Близкия изток създава потенциални рискове за световните пазари и инфлацията, което изисква внимателно наблюдение както от страна на инвеститорите, така и от страна на политиците.

Telegram

СПОДЕЛИ: СПОДЕЛЯНИЯ
Още Други Новини

Великобритания остави лихвените проценти непроменени – какво следва?

По време на неотдавнашното си заседание Английската централна банка (BOE) предпочете да запази основния си лихвен процент на 16-годишния връх, но сигнализира за потенциално понижение на лихвите през следващите месеци, вероятно още през юни, което е в унисон с действията на европейските ѝ колеги.

10.05.2024 22:30 2 мин. четене

Великобритания със силно представяне през първото тримесечие – приключи ли рецесията?

Последните официални данни, публикувани в петък, показват стабилно възстановяване на британската икономика през първото тримесечие на годината, което бележи края на така наречената от икономистите „техническа рецесия“.

10.05.2024 20:30 2 мин. четене

Nexo обяви раздаването на $12 милиона в токени

За да отбележи 6-ата си годишнина, Nexo стартира най-мащабния си досега airdrop – $12 милиона в NEXO токени.

10.05.2024 19:30 2 мин. четене

Binance получи още една глоба за нарушения на законите за пране на пари

В четвъртък канадският финансов надзор – Центърът за анализ на финансови транзакции и отчети на Канада (FINTRAC) – обяви, че е наложил голяма глоба от близо 6 милиона канадски долара ($4.38 милиона) на борсата за криптовалути Binance за нарушаване на законите за борба с прането на пари и финансирането на тероризма.

10.05.2024 18:00 1 мин. четене

Подкрепете CryptoDNES

QR код към биткойн адреса:

QR код към етериум адреса:

Все още няма коментари!

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.