През последните месеци държавите от алианса БРИКС изпитаха значителни ползи от икономическите санкции, наложени на Русия от САЩ.
Китай и Индия, които са членове на алианса, предпочетоха да се снабдяват с петрол от Русия чрез алтернативни средства, заобикаляйки използването на щатския долар.
Сега те търгуват със собствените си национални валути, което води до значителни икономии поради благоприятните обменни курсове за закупуване на петрол.
Китай успря да спести $10 милиарда, като се е отказал от щатския долар в търговията с петрол, а вместо това е използвал китайския юан за разплащания с Русия. Успоредно с това Индия е спестила $7 милиарда, като от февруари 2022 г. насам е закупувала петрол от Русия на преференциални цени.
Общите разходи на Индия за суров петрол от руски доставчици, улеснени чрез тези алтернативни средства, възлизат на $186.45 милиарда.
Освен това Саудитска Арабия получава суров петрол от Русия на намалени цени с последващо разпределение в цяла Европа. Саудитска Арабия също така изрази готовност да приема местни валути вместо щатски долари при сделки с петрол. Това допълнително намалява значението на щатския долар на международните пазари.
Отказвайки се от зависимостта си от щатския долар при трансграничните транзакции, страните от БРИКС реализират значителни икономии. Тази промяна поставя щатския долар в по-слабо доминираща позиция, тъй като местните валути придобиват по-значима роля.
Според информация от Santiment, в началото на юли се наблюдава скок в онлайн дискусиите по широк спектър от теми, свързани с криптовалутите, като Solana ETF, стабилни монети, виртуални валути, Robinhood и AI бот проекти като Yapyo & Kaito водят в класацията по споменавания в различните платформи.
Вероятността САЩ да влезе в рецесия през 2025 г. е спаднала значително, според най-новите пазарни данни на платформата за прогнози Polymarket, където вероятността за рецесия е спаднала до едва 22%, което е значителен спад спрямо по-ранните върхове през април и май.
Неотдавнашно проучване разкрива, че над 70% от крипто инвеститорите в САЩ подкрепят настоящия подход на президента Доналд Тръмп към политиката за дигиталните активи, което отразява нарастващия оптимизъм в сектора.
Мексиканският милиардер и Биткойн ентусиаст Рикардо Салинас поднови предупреждението си за рисковете, свързани с фиатните валутни системи, призовавайки хората да преосмислят финансовите си стратегии в светлината на това, което според него е предстоящ паричен колапс.