Начало » Регулации » Водещ глобален надзорен орган работи върху крипто стандарти

Водещ глобален надзорен орган работи върху крипто стандарти

05.09.2022 17:47 3 мин. четене Alexander Stefanov
СПОДЕЛИ: СПОДЕЛЯНИЯ
Водещ глобален надзорен орган работи върху крипто стандарти

Въпросът за това как законите за ценните книжа трябва да се прилагат към криптовалутите продължава да става все по-значителен. 

Поне така смята Лим Туанг Лий – помощник-управляващ директор, капиталови пазари за паричния орган на Сингапур.

Лим е и председател на работната група за финтех в Международната организация на комисиите по ценни книжа (IOSCO). Наскоро на работната група беше възложено да разработи набор от специфични препоръки за криптополитиката за регулаторите на ценни книжа по света.

Юрисдикциите се различават значително по отношение на това колко снизходителни са към крипто проектите, които могат да приличат на традиционни ценни книжа. Някои позволяват на някои фирми да работят по начини, които други смятат за незаконни.

Спешно са необходими международни насоки, заяви Лим в неотдавнашна реч в Лондон, като добави, че драматичният срив на крипто пазара по-рано тази година е оказал голямо влияние върху решението на IOSCO да изготви общи стандарти. Той също така цитира неотдавнашни хакерски атаки и измами с криптовалути като причини за активизирането. 

Световният орган за надзор на ценните книжа има за цел да публикува препоръките до края на следващата година. Важно е да се има предвид, че макар IOSCO да има влияние, нейните препоръки не са задължителни. 

IOSCO се обръща към възряващия сектор

Създаден за първи път през 1983 г., IOSCO е форум, чрез който националните регулатори на ценни книжа обменят информация за пазарите на ценни книжа. През 1998 г. организацията, в която понастоящем членуват повече от 130 юрисдикции, приема набор от финансови регулаторни критерии, наречени „Цели и принципи на регулирането на ценните книжа“. Тези критерии бяха одобрени от Г-20.

Криптовалутите са на фокус за IOSCO поне от 2017 г., когато организацията създаде мрежата за първоначално предлагане на монети, за да помогне на членовете да обменят информация за криптовалутите. През 2019 г. надзорният орган сподели изявление, в което твърди, че стабилните монети могат да попаднат в обхвата на регулаторите на ценни книжа. 

Сега организацията е решила да направи още една стъпка напред. 

„Смятаме, че вече е време … да направим тази промяна в подхода“, заяви говорител на генералния секретариат на IOSCO. 

В сектора на криптовалутите се наблюдава значително развитие по отношение на структурирането и предлагането на продукти, инвеститорите в сектора и неговия глобален обхват.


ПРОЧЕТИ ОЩЕ: Инвеститорите трябва да внимават около Сливането на Етериум – Б. Кели


Това не се дължи само на срива на пазара. В речта си Лим също така заяви, че хаковете и измамите, които са неизменна част от крипто пазара от години, са подчертали опасенията относно справедливостта и устойчивостта на крипто пазара. 

„Пазарът на DeFi и участниците в него … са действали извън обхвата на съществуващите регулаторни рамки или не са спазвали приложимите разпоредби“, каза Лим.

Традиционната финансова система работи с посредници, които имат задължения като фидуциарни задължения към инвеститорите и най-добри интереси за брокерите. Традиционното финансово регулиране е насочено към тези посредници. Тъй като DeFi протоколите са peer-to-peer системи без посредници, не е възможно те да бъдат регулирани с традиционните рамки.

Новата инициатива на IOSCO ще бъде ръководена от нейната работна група по финтех, която се председателства от Паричния орган на Сингапур и към момента има 27 членове от юрисдикции, членуващи в Съвета на IOSCO.

С над 8 години опит в индустрията на криптовалутите и блокчейн, Александър е опитен създател на съдържание и пазарен анализатор, посветен на това да направи дигиталните активи по-достъпни и разбираеми. Той е специалист в разбиването на сложни крипто тенденции, анализирането на пазарни движения и създаването на задълбочено съдържание, насочено към образованието както на новодошлите, така и на опитни инвеститори. Александър е изградил репутация на човек, който предоставя навременни и точни анализи, като същевременно следи отблизо регулаторните промени, нововъзникващите технологии и макроикономическите тенденции, които оформят бъдещето на дигиталните финанси. Работата му се корени в страстта към иновациите и твърдото убеждение, че широко разпространеното образование е ключ към ускоряване на глобалното приемане на криптовалутите.

Telegram

СПОДЕЛИ: СПОДЕЛЯНИЯ
Още Регулации Новини

Върховният съд в САЩ отсъди в полза на данъчните власти по дело за крипто поверителност

В значително развитие за регулирането на криптовалутите и поверителността на потребителите, Върховният съд на САЩ отказа да разгледа оспорването на правомощията на IRS да събира широки данни за клиентите от крипто борсите.

01.07.2025 18:00 3 мин. четене Alexander Zdravkov

Американски щат забранява инвестициите и плащанията с криптовалути с нов закон

Кънектикът официално се дистанцира от приема на дигитални активи като Биткойн от страна на правителството. На 30 юни губернаторът Нед Ламонт подписа закон 7082, който налага строги ограничения върху начина, по който щата и неговите агенции могат да работят с криптовалути.

01.07.2025 15:15 2 мин. четене Alexander Zdravkov

Крипто застъпниците подкрепят нова данъчна реформа за криптовалутите в САЩ

Докато Сенатът на САЩ обсъжда мащабен пакет от мерки за съгласуване, наречен „Big, Beautiful Bill“, защитниците на крипто индустрията се обединяват в подкрепа на поправка, внесена от сенаторката Синтия Лумис, която има за цел да реформира остарелите и тежки данъчни правила за дигиталните активи.

01.07.2025 11:00 2 мин. четене Alexander Zdravkov

Казахстан ще създаде държавен крипто резерв под надзора на централната банка

Казахстан прави важна крачка към интегрирането на дигиталните активи в националната си финансова стратегия, като планира да създаде крипто резерв, управляван от държавата.

30.06.2025 17:00 2 мин. четене Alexander Zdravkov
Все още няма коментари!

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван.