Начало » Други » Вносът на руски петрол от Индия на фона на конфликта в Украйна

Вносът на руски петрол от Индия на фона на конфликта в Украйна

18.05.2023 10:00 3 мин. четене Kosta Gushterov
СПОДЕЛИ: СПОДЕЛЯНИЯ
Вносът на руски петрол от Индия на фона на конфликта в Украйна

Жозеп Борел, ръководител на външната политика на Европейския съюз, изрази загриженост относно вноса на индийски нефтени продукти, произведени от руски петрол.

Това представлява рядък случай на пряка критика, насочена към Индия за участието ѝ в подпомагането на Русия да заобиколи западните санкции по време на украинския конфликт.

По време на интервю за „Financial Times“ Борел призна, че ЕС не възразява срещу увеличаването на търговията с петрол между Русия и Индия. Той обаче призова за мерки за справяне с препродажбата от страна на Индия на руски петрол в Европа като рафинирано гориво, включително дизелово гориво.

Индия се превърна във виден купувач на руски петрол след пълномащабното нахлуване на Москва в Украйна на 24 февруари 2022 г. Множество доклади, включително тези на Reuters и Bloomberg, изтъкват все повече доказателства за това, че индийски компании купуват руски петрол, рафинират го и впоследствие го продават в Европа.

Наличието на достъпен руски суров петрол доведе до по-голям добив и печалби за индийските рафинерии, което им позволи да изнасят на конкурентни цени рафинирани продукти за Европа.

Борел подчерта, че е нормално Индия да купува руски петрол и дори предположи, че ако Индия може да го получи на по-ниска цена поради ограниченията на ЕС върху цените на петрола, за Русия е изгодно да получава по-малко пари. Той обаче изрази загриженост, когато Индия служи като център за рафиниране на руския петрол и продажба на страничните продукти в Европа.

Той планира да обсъди този въпрос с министъра на външните работи на Индия, Субрахманям Джайшанкар, по време на срещата им.

Налагането на значителни ограничения върху продажбата на рафиниран петрол – основният износ на Индия – би имало пагубно въздействие върху икономиката на страната. Такива мерки биха могли да окажат и натиск върху Индия да преразгледа дългогодишния си съюз с Русия, който укрепна икономически след началото на украинския конфликт.

Индийските рафинерии, които преди това купуваха минимални количества руски петрол поради високите транспортни разходи, внасяха приблизително 970,000-981,000 барела руски петрол дневно, през финансовата 2022/23 г. Това съставляваше над една пета от общия внос на горива в Индия.

Освен това „Rosneft„, най-големият производител на петрол в Русия и Indian Oil Corporation, водеща индийска рафинерия, подписаха споразумение за значително увеличаване и разнообразяване на класовете петрол, доставяни в Индия.

Според данните за проследяване на кораби от Kpler, Reliance Industries и Nayara Energy са основните индийски износители на рафинирани горива и купувачи на руски нефт.

Преди Русия да нахлуе в Украйна, Индия обикновено изнасяше за Европа средно 154,000 барела дизелово и реактивно гориво на ден. По данни на Kpler обаче тази цифра е нараснала до 200,000 барела дневно след пълната забрана на ЕС за внос на руски петролни продукти от 5 февруари тази година.

Борел информира “ Financial Times“, че националните власти ще трябва да приложат всички мерки за спиране на потока от руски петрол. Това подсказва, че ЕС може да се насочи към купувачите на индийски рафинирани горива, за които се смята, че са получени от руски суров петрол.

Kоста работи в крипто индустрията от над 4 години. Той се стреми да представя различни гледни точки по дадена тема и харесва сектора заради неговата прозрачност и динамика. В работата си той се фокусира върху балансираното отразяване на събитията и развитието в крипто пространството, като предоставя информация на своите читатели от неутрална гледна точка.

Telegram

СПОДЕЛИ: СПОДЕЛЯНИЯ
Още Други Новини

Ключови икономически събития в САЩ, които да следим през следващата седмица

След седмица на рекордни печалби на американските пазари, инвеститорите пренасочват вниманието си към по-спокоен, но решаващ период от макроикономически събития.

06.07.2025 19:30 2 мин. четене Alexander Zdravkov

Седмичен обзор: Ключови промени и важни събития в крипто екосистемата

Първата седмица на юли донесе забележителни постижения в крипто инфраструктурата, управлението и търговията.

06.07.2025 18:00 4 мин. четене Alexander Zdravkov

ЕС рискува да изостане в областта на дигиталното финансиране – ето защо

Нежеланието на Европа да приеме стабилни монети и блокчейн технологията може да подкопае нейната парична суверенност и да маргинализира еврото в следващата фаза на глобалните финанси, според бившия член на управителния съвет на Европейската централна банка Лоренцо Бини Смаги.

06.07.2025 14:00 3 мин. четене Alexander Zdravkov

Toncoin стартира нова стейкинг инициатива със съдействието на ОАЕ

Toncoin (TON) обяви ексклузивно партньорство с Обединените арабски емирства (ОАЕ), за да предложи на потребителите път към желанната 10-годишна Златна виза за ОАЕ чрез крипто стейкинг.

06.07.2025 13:00 2 мин. четене Alexander Zdravkov
Все още няма коментари!

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван.