Home

Вносът на руски петрол от Индия на фона на конфликта в Украйна

18.05.2023 10:00 3мин. четене Kosta Gushterov
СПОДЕЛИ: СПОДЕЛЯНИЯ
Вносът на руски петрол от Индия на фона на конфликта в Украйна

Жозеп Борел, ръководител на външната политика на Европейския съюз, изрази загриженост относно вноса на индийски нефтени продукти, произведени от руски петрол.

Това представлява рядък случай на пряка критика, насочена към Индия за участието ѝ в подпомагането на Русия да заобиколи западните санкции по време на украинския конфликт.

По време на интервю за “Financial Times” Борел призна, че ЕС не възразява срещу увеличаването на търговията с петрол между Русия и Индия. Той обаче призова за мерки за справяне с препродажбата от страна на Индия на руски петрол в Европа като рафинирано гориво, включително дизелово гориво.

Индия се превърна във виден купувач на руски петрол след пълномащабното нахлуване на Москва в Украйна на 24 февруари 2022 г. Множество доклади, включително тези на Reuters и Bloomberg, изтъкват все повече доказателства за това, че индийски компании купуват руски петрол, рафинират го и впоследствие го продават в Европа.

Наличието на достъпен руски суров петрол доведе до по-голям добив и печалби за индийските рафинерии, което им позволи да изнасят на конкурентни цени рафинирани продукти за Европа.

Борел подчерта, че е нормално Индия да купува руски петрол и дори предположи, че ако Индия може да го получи на по-ниска цена поради ограниченията на ЕС върху цените на петрола, за Русия е изгодно да получава по-малко пари. Той обаче изрази загриженост, когато Индия служи като център за рафиниране на руския петрол и продажба на страничните продукти в Европа.

Той планира да обсъди този въпрос с министъра на външните работи на Индия, Субрахманям Джайшанкар, по време на срещата им.

Налагането на значителни ограничения върху продажбата на рафиниран петрол – основният износ на Индия – би имало пагубно въздействие върху икономиката на страната. Такива мерки биха могли да окажат и натиск върху Индия да преразгледа дългогодишния си съюз с Русия, който укрепна икономически след началото на украинския конфликт.

Индийските рафинерии, които преди това купуваха минимални количества руски петрол поради високите транспортни разходи, внасяха приблизително 970,000-981,000 барела руски петрол дневно, през финансовата 2022/23 г. Това съставляваше над една пета от общия внос на горива в Индия.

Освен това “Rosneft“, най-големият производител на петрол в Русия и Indian Oil Corporation, водеща индийска рафинерия, подписаха споразумение за значително увеличаване и разнообразяване на класовете петрол, доставяни в Индия.

Според данните за проследяване на кораби от Kpler, Reliance Industries и Nayara Energy са основните индийски износители на рафинирани горива и купувачи на руски нефт.

Преди Русия да нахлуе в Украйна, Индия обикновено изнасяше за Европа средно 154,000 барела дизелово и реактивно гориво на ден. По данни на Kpler обаче тази цифра е нараснала до 200,000 барела дневно след пълната забрана на ЕС за внос на руски петролни продукти от 5 февруари тази година.

Борел информира ” Financial Times”, че националните власти ще трябва да приложат всички мерки за спиране на потока от руски петрол. Това подсказва, че ЕС може да се насочи към купувачите на индийски рафинирани горива, за които се смята, че са получени от руски суров петрол.

Telegram

СПОДЕЛИ: СПОДЕЛЯНИЯ
Още Други Новини

Прогноза за цената на златото през 2025 г. от JPMorgan и Bank of America

Седем големи финансови институции, сред които JPMorgan Chase и Bank of America, очакват златото да достигне нови върхове до 2025 г.

05.10.2024 20:00 2мин. четене Kosta Gushterov

Добивът на Биткойн може да помогне за стабилизирането на енергийните мрежи според Hive

Взаимодействието с регулаторните органи е от съществено значение за индустрията за добив на Биткойн (BTC).

05.10.2024 14:00 2мин. четене Kosta Gushterov

Кредиторите на FTX от еврозоната са готови за получаване на дължимите суми

Кредиторите на FTX в еврозоната ще получат плащания в евро въз основа на цените при затваряне на пазара през 2022 г., плюс такси за обработка в размер до 30%.

05.10.2024 9:30 1мин. четене Alexander Zdravkov

Главният изпълнителен директор на Solana критикува на администрацията на Байдън

Анатолий Яковенко, главен изпълнителен директор и съосновател на „Solana“, открито отправи критики към администрацията на Байдън, особено по отношение на неуспеха ѝ да насърчи създаването на работни места.

05.10.2024 7:30 2мин. четене Alexander Zdravkov

Подкрепете CryptoDNES

QR код към биткойн адреса:

QR код към биткойн адреса:

Все още няма коментари!

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.