Съоснователят на Етериум (ETH), Виталик Бутерин твърди, че дигиталните валути на централните банки (CBDC) не се развиват по начина, по който той се е надявал.
В ново интервю за CNBC Бутерин каза, че някога е бил по-оптимистично настроен за CBDC проектите, но сега смята, че те са се превърнали предимно във “фронтове” за традиционната банкова система.
[CBDC] пространството е мястото, където мисля, че имах малко повече надежда, вероятно наивно, преди пет години, защото имаше много хора, които искаха да направят неща, приятелски настроени към блокчейн, да дадат действителна прозрачност и гаранции за проверимост и някакво ниво на действителна поверителност…
Когато всеки един от тези проекти достигне определена зрялост, всички те отпадат, тъй като нещата се приближават все повече и повече до версия 1.0. Получаваме системи, които всъщност не са много по-добри от съществуващите платежни системи, защото в крайна сметка са просто различни фронт-ендове за съществуващата банкова система.
Според Бутерин CBDC вероятно няма да бъдат частни дигитални активи. Вместо това той вярва, че проектите ще позволят на правителството и корпорациите да наблюдават финансовите транзакции на тези, които ги използват.
В крайна сметка те са още по-малко частни и на практика разрушават всички съществуващи бариери срещу корпорациите и правителството едновременно.
Бившият милиардер продължи, твърдейки, че Етериум може би е по-вероятно да устои на правителствената намеса, особено сега, когато водещият протокол за смарт договори работи с консенсусен механизъм за доказване на залог (PoS).
Доказателството за залог всъщност е по-лесно да се анонимизира и по-трудно да се спре, отколкото доказателството за работа [PoW]. Доказателството за работа изисква огромно количество физическо оборудване и изисква огромно количество електроенергия. Това са точно тези неща, които правоприлагащите органи имат десетилетия опит в откриването им.
С неотдавнашното нарастване на интереса към изкуствения интелект (AI) след появата на ChatGPT, други платформи от подобно естество демонстрираха своята практичност.
Binance се сблъска със значителни сътресения поради проблемно листване на Anchored Coins EUR (AEUR), стабилна монета, което доведе до значителни загуби за потребителите.
Cardano (ADA) се превърна в значим дигитален актив в рамките на по-широкия пазар, като отбеляза забележителен скок в пазарната капитализация с над $1 милиард, съчетан със 100% скок в обема на търговията.
В четвъртък Robinhood Markets направи важна стъпка, като стартира услуги за търговия с криптовалути за клиенти в Европейския съюз, навлизайки на пазар, белязан от по-ясни регулаторни насоки, особено в момент, когато крипто компаниите са подложени на интензивен контрол в САЩ.