Съоснователят на Етериум (ETH), Виталик Бутерин твърди, че дигиталните валути на централните банки (CBDC) не се развиват по начина, по който той се е надявал.
В ново интервю за CNBC Бутерин каза, че някога е бил по-оптимистично настроен за CBDC проектите, но сега смята, че те са се превърнали предимно във „фронтове“ за традиционната банкова система.
[CBDC] пространството е мястото, където мисля, че имах малко повече надежда, вероятно наивно, преди пет години, защото имаше много хора, които искаха да направят неща, приятелски настроени към блокчейн, да дадат действителна прозрачност и гаранции за проверимост и някакво ниво на действителна поверителност…
Когато всеки един от тези проекти достигне определена зрялост, всички те отпадат, тъй като нещата се приближават все повече и повече до версия 1.0. Получаваме системи, които всъщност не са много по-добри от съществуващите платежни системи, защото в крайна сметка са просто различни фронт-ендове за съществуващата банкова система.
Според Бутерин CBDC вероятно няма да бъдат частни дигитални активи. Вместо това той вярва, че проектите ще позволят на правителството и корпорациите да наблюдават финансовите транзакции на тези, които ги използват.
В крайна сметка те са още по-малко частни и на практика разрушават всички съществуващи бариери срещу корпорациите и правителството едновременно.
Бившият милиардер продължи, твърдейки, че Етериум може би е по-вероятно да устои на правителствената намеса, особено сега, когато водещият протокол за смарт договори работи с консенсусен механизъм за доказване на залог (PoS).
Доказателството за залог всъщност е по-лесно да се анонимизира и по-трудно да се спре, отколкото доказателството за работа [PoW]. Доказателството за работа изисква огромно количество физическо оборудване и изисква огромно количество електроенергия. Това са точно тези неща, които правоприлагащите органи имат десетилетия опит в откриването им.
Зак Коул, известен разработчик на Етериум, представи смела нова инициатива, целяща значително разширяване на екосистемата на алткойн и повишаване на цената на ETH до $10,000.
Според нов доклад на CryptoQuant, Chainlink (LINK) е в продължителна фаза на натрупване между $12 и $15, подтикната от агресивното поведение на големите инвеститори на фона на слабото участие на дребните трейдъри.
Новият SSK Solana Staking ETF постигна изключителни резултати в първия си ден на търговия, класирайки се в топ 1% на всички ETF-и, според ETF анализатора на Bloomberg Ерик Балчунас.
Нов доклад на платформата за ончейн анализ Santiment идентифицира изявени крипто проекти, които отбелязаха най-големите печалби по различни показатели за ефективност през юни 2025 г.