VISA изглежда смята, че инвеститорите в криптовалути ще продължат да използват притежанията си за ежедневни покупки въпреки неотдавнашните спадове на цените.
Всъщност, най-голямата платежна мрежа в света се обединява с глобалната крипто борса FTX, за да въведе услуги за дебитни карти в четиридесет различни държави, с особен акцент върху Латинска Америка, Азия и Европа, съобщи CNBC.
Картите, които вече са налични в САЩ, ще предлагат незабавен достъп до сметката на потребителя за инвестиране във FTX. Според финансовия директор на Visa този ход дава възможност на клиентите да харчат дигитални валути, без да ги прехвърлят от борсата, „както бихте направили с всяка банкова сметка“.
„Въпреки че стойностите се понижиха, все още има стабилен интерес към криптовалутите. Ние нямаме позиция като компания за това каква трябва да бъде стойността на криптовалутата или дали това е нещо добро в дългосрочен план – докато хората имат неща, които искат да купят, ние искаме да ги улесним“, каза финансовият директор на Visa Васант Прабху.
Това е най-новата стъпка на Visa в сектора, с която общият брой на криптопартньорствата на компанията надхвърля 70. Бизнесът, чието седалище е в Сан Франциско, си е сътрудничил с конкуренти на FTX – Coinbase и Binance.
Конкурентната Mastercard е в подобно сътрудничество, като си партнира не само с Coinbase за NFT, но и с Bakkt, за да даде възможност на финансовите институции и търговците на дребно в своята мрежа да предоставят услуги, свързани с криптовалути.
Главният изпълнителен директор на FTX разпозна елемент на ирония в тези партньорства. Биткойн и другите криптовалути бяха разработени като средство за заобикаляне на традиционните финансови институции и посредници. Но банките и фирмите за разплащания изведнъж започнаха да възприемат технологията, тъй като криптовалутите стават все по-значими и допринасят за увеличаване на обема на плащанията.
„Това е технология, която абсолютно виждаме, че подрива традиционните платежни мрежи“, каза главният изпълнителен директор на FTX.
ПРОЧЕТИ ОЩЕ: Анализатор посочва алткойн с висок потенциал за възход
Според Банкман-Фрид приемането на картови плащания е от съществено значение за разширяването на пазара извън сегашната му роля на спекулативен актив или, за някои, на средство за съхранение на богатство. Сътрудничеството улеснява бизнеса да приема криптовалута, без да влага ресурси.
И двамата ръководители смятат, че най-значителен потенциал имат развиващите се пазари, които поради фактори като валутна нестабилност и инфлация правят достъпа до цифрови активи по-търсен, отколкото е в САЩ.
Чанпен Джао (CZ), основател на Binance, наскоро се обърна към криптовалутната общност за насоки как да разпредели над $1 милион, натрупани в адрес на портфейл за дарения, който някога е използвал.
Уорън Бъфет изрази загриженост за американската икономика, предупреждавайки, че стабилността и покупателната способност на долара са уязвими.
Въпреки че тези мита могат да променят динамиката на търговията, от Goldman посочиха, че канадските производители, които нямат алтернативни купувачи, вероятно ще трябва да поемат голяма част от допълнителните разходи чрез по-ниски цени, за да запазят достъпа си до пазара на САЩ.
Русия затяга контрола върху регулирането на криптовалутите, като Върховният съд се готви да класифицира дигиталните активи като собственост при наказателни дела.