Според британска агенция за докладване на измами, през изминалата, над 40% от загубите поради крипто измами във Великобритания година са се увеличили.
Данните на Action Fraud разкриха, че загубите са надхвърлили £300 милиона паунда ($370 милиона). Смята се, че този скок е в резултат от нарастването на броя на крипто измамите и множеството фалити, свързани с инцидента с FTX.
Загубите от крипто измами възлизат на $370 милиона през 12-те месеца до март 2023 г. Анализът на данните, извършен от адвокатската кантора RPC, сочи увеличение спрямо приблизително $250 милиона през предходната година.
Забележително е, че повече от една трета от общите загуби са възникнали през ноември 2022 г., когато борсата подаде заявление за обявяване в несъстоятелност.
Смята се, че сривът на FTX е изиграл значителна роля за тези загуби.
Дженифър Крейвън, експерт по измамите в адвокатската кантора Pinsent Masons подчерта, че тези цифри подчертават разпространението на престъпленията, свързани с криптовалути.
Цифрите подчертават спешната необходимост от стандартизирана глобална крипто рамка за инвеститорите. През февруари Министерството на финансите на Обединеното кралство предложи препоръки за нови правила относно криптоактивите.
Освен това на 17 май Комисията на Камарата на общините на Обединеното кралство публикува доклад, в който се предполага, че търговията и инвестирането в необезпечени криптоактиви прилича на хазарт.
Различни традиционни финансови институции във Великобритания (TradFi) предупредиха правителството за потенциалните рискове, свързани с крипто регулациите. Тези институции изразиха загриженост по отношение на точността, данъчното облагане и защитата на потребителите във връзка с криптовалутите.
Те също така предупредиха, че регулирането на криптовалутите може да създаде фалшиво доверие сред потребителите. Тази загриженост възникна, тъй като Обединеното кралство планира да въведе специално законодателство за криптовалутите в рамките на следващата година.
Правителството на Обединеното кралство възприема предпазлив подход към регулирането на криптоактивите. Тяхната цел е да подкрепят индустриалните иновации, като същевременно гарантират защитата на потребителите от свързаните с тях рискове. Наскоро националната стратегия за борба с измамите на правителството на Обединеното кралство забрани така наречените студени обаждания (cold callings), свързани с финансови и инвестиционни продукти.
Междувременно прокуратурата на САЩ може да започне дело за гражданска конфискация при случаи на измами, свързани с криптовалути. Правителството изрази намерението си да конфискува криптовалути от седем сметки в Binance, което може да създаде прецедент за работа с криптовалути в случаи на измами.
Български мафиот, известен като “Къро” или Красимир Каменов, бе открит мъртъв заедно със съпругата си и още двама души в Кейптаун на 25 май.
Федералните прокурори на САЩ постигнаха желания резултат по делото на Реджиналд Фаулър, тъй като нюйоркски съдия постанови присъда от приблизително шест години затвор за осъденото лице, замесено в крипто измама.
До Куон ще бъде освободен от ареста в Черна гора, след като искането му за освобождаване под гаранция в размер на около $427,900 (€400,000) беше одобрено.
Реакцията на Катар по отношение на изпирането на пари чрез криптовалути и финансирането на тероризма получи критики от Специалната група за финансови действия (“FTAF”).